Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Wandale (nie!)mile widziani. Pierwsze uszkodzenia w parku na Osiedlu Barbara

Pod koniec ubiegłego roku zakończyły się prace przy budowie terenu o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym przy ulicy Królowej Jadwigi na terenie Osiedla Barbara w Czechowicach-Dziedzicach. Choć park nie został jeszcze oficjalnie otwarty – nastąpi to wiosną tego roku, demontaż ogrodzenia umożliwił korzystanie z niego mieszkańcom. W sylwestrową noc bawiły się tam dziesiątki osób, a zakończyło się to uszkodzeniem dwóch kompozytowych desek, z których wykonany jest pomost nad stawem.

Sprawa uszkodzenia pomostu została zgłoszona Straży Miejskiej, która analizuje zapisy obejmującego ten teren miejskiego monitoringu. Zwracamy się do wszystkich użytkowników parku, na którego terenie znajduje się wiele urządzeń służących rekreacji, wypoczynkowi i zabawie, by powstrzymali się od zachowań mogących doprowadzić do ich dewastacji. Podobnie zresztą jak w każdym innym miejscu naszej gminy i poza nią…

Niech zagospodarowany dzięki dużemu nakładowi sił i środków teren rekreacyjny, stanowiący wspólne dobro nas wszystkich, dotrwa w dobrej kondycji do wiosny, kiedy już w pełni będzie mógł służyć mieszkańcom swoimi atrakcjami.  

Przypominamy, że na budowę parków przy ulicy Królowej Jadwigi na terenie Osiedla Barbara oraz w Szwajcarskiej Dolinie przy MOSiR-ze na terenie Osiedla Tomaszówka, gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości blisko 8 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zadanie pn. „Podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zielonych w Gminie Czechowice-Dziedzice”. Są to środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego) realizowanego przez NFOŚiGW. Dzięki temu budowa obu parków, o łącznej powierzchni 10 ha, zostanie w około dwóch trzecich sfinansowana ze środków spoza budżetu gminy.

Budowa parku na terenie Osiedla Tomaszówka jeszcze trwa. Wiosną, kiedy aura będzie już sprzyjała wszelkim formom aktywności na zewnątrz, mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać z obu parków, które w znaczący sposób podniosą walory rekreacyjno-wypoczynkowe zagospodarowanych terenów.  

Nie