Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

VIII Czechowicka Konferencja Profilaktyczna. Mówiono o zagrożeniach związanych z użytkowaniem Internetu

W czwartek 2 listopada 2023 r. odbyła się VIII Czechowicka Konferencja Profilaktyczna. Tematem wiodącym konferencji było problemowe użytkowanie Internetu. Konferencja została zorganizowana przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego.

Uroczystego otwarcia Konferencji dokonała Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  lek. med. Joanna Badowska oraz Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Przewodnicząca GKRPA wskazała celowość wspólnych spotkań, szkoleń i wszelkich działań podnoszących kompetencje specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą z terenu Gminy Czechowice-Dziedzice.  

Włodarz miasta przywitał uczestników konferencji, wśród których znaleźli się m.in. dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, wychowawcy, kuratorzy, pracownicy pomocy społecznej, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci, strażnicy miejscy oraz grupa zainteresowanych tym tematem mieszkańców. Burmistrz podkreślił jak ważne jest podejmowanie różnego rodzaju działań w obszarze profilaktyki uzależnień, w tym również uzależnień od Internetu czy mediów. Ważną rolę w tym aspekcie spełniają Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Pierwszym prelegentem konferencji był prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, który wygłosił wykład „Używanie mediów społecznościowych i uzależnienie od Internetu w świetle najnowszych badań”. Profesor zwrócił szczególną uwagę na to, aby powstrzymać się od wartościowania nowych technologii, a zamiast tego aby skupić się nad celowym, praktycznym i edukacyjnym wykorzystaniem najnowszych urządzeń i technologii, akcentując ważną rolę rodziców, wychowawców i nauczycieli w budowaniu dobrych, higienicznych nawyków korzystania przez młodych ludzi z Internetu i urządzeń mobilnych. To my dorośli możemy wspólnie z młodzieżą odkrywać wirtualny świat i mamy realny wpływ na jego kształt.

Kolejną prelegentką była psycholog i medioznawca mgr Katarzyna Kudyba, która wygłosiła wykład pt. „Czy wiem, co moje dziecko robi w sieci?”. Psycholog, która na co dzień przeprowadza także zajęcia warsztatowe z czechowickimi dziećmi, podpowiedziała uczestnikom konferencji jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych, które gry i strony odwiedzane przez dzieciaki zawierają szkodliwe, patologiczne treści. Część wykładu została także poświęcona wszechobecnej seksualizacji w Internecie i stronom o charakterze pornograficznym. Wykładowczyni zwróciła także uwagę, aby rozważnie umieszczać w Internecie zdjęcia dzieci, ponieważ są one gratką dla przestępców seksualnych i absolutnie zaniechać umieszczania w mediach społecznościowych zdjęć dzieci niekompletnie ubranych czy w strojach kąpielowych.

Była to już ósma tak prestiżowa i zorganizowana na dużą skalę konferencja o tematyce profilaktycznej w Gminie Czechowice-Dziedzice. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania  wszystkim uczestnikom za udział w konferencji i za zaangażowanie w tak ważne i trudne tematy.

Nie