Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Sprawiedliwe Wśród Narodów Świata. MDK zaprasza na wyjątkową opowieść

22 maja br. o godzinie 18.30 w „Piwnicy Muz” Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Joanna Szkoda-Stwora opowie o swojej babci Jadwidze, swojej mamie i ciotkach, które podczas II wojny światowej uratowały żydowską dziewczynę - Chanę Piller z Chrzanowa. W gospodarstwie rodziny Kielochów w Ligocie Chana ukrywała się ponad półtora roku i doczekała wyzwolenia.

Po wojnie Chana wraz z mężem Aaronem Brennerem wyjechali do Izraela.Kontakty rodzina Kielochów z Chaną utrzymywała listownie i telefonicznie. Do pierwszego spotkania po wojnie Chany z członkami rodziny Kieloch doszło dopiero w 1986 roku, w Rumunii, nad Morzem Czarnym.

10 października 1985 roku, żydowski Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem, odznaczył Jadwigę Kieloch, i jej córki - Eugenię, Helenę, Annę, Mariannę i Matyldę, Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Rok później w Alei Sprawiedliwych na Wzgórzu pamięci w Jerozolimie zasadzono drzewko pod ich imionami.

Joanna Szkoda-Stwora  -  emerytowana nauczycielka historii. Pracowała w szkołach podstawowych, gimnazjum i  liceum dla dorosłych. Interesuje się historią lokalną, a szczególnie dziejami Bystrej - swojej rodzinnej miejscowości. Opracowała książki o dziejach szkoły i historii Mesznej. Publikuje artykuły w miesięczniku gminy Wilkowice. Obecnie zajmuje się upamiętnianiem historii swojej rodziny jako Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

plakat informacyjny

Tak