Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Spotkania dzieci, młodzieży i nauczycieli z profesorem Jakubem Andrzejczakiem

W dniach 11 i 12 marca br. odbyły się duże wydarzenia profilaktyczne. Na zaproszenie Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach w naszym mieście po raz kolejny gościł Jakub Andrzejczak - profesor i kierownik Zakładu Socjologii i Wychowania Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Pracowni Profilaktyki, Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej.

W poniedziałek i we wtorek do południa młodzież z czechowickich szkół miała okazję spotkać się profesorem i uczestniczyć w niezwykle ciekawej prelekcji „13 miesiąc. Jak wciąga nas świat cyfrowy”, dotyczącej sposobu działania cyberrzeczywistości oraz jej oddziaływania na mózg człowieka, wpływania na nasze decyzje i wybory, zabierania nam czasu i oszukiwania nas. Uczestników spotkania przywitała Agnieszka Borowska-Paszek - Kierownik Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Zarówno młodzież jak i jej opiekunowie byli bardzo zainteresowani tematem spotkania i zaskoczeni tym, co usłyszeli. Młodzi ludzie określili, że spotkanie z Jakubem Andrzejczakiem było „MEGA!”, a samemu profesorowi dziękowali za przekazanie cennej wiedzy i pokazanie im cyfrowego świata z innej perspektywy. W spotkaniach wzięło udział około 900 uczniów wszystkich szkół podstawowych i średnich z terenu Gminy.

Natomiast w poniedziałek popołudniu kadry pedagogiczne wszystkich sołeckich szkół uczestniczyły w szkoleniu prowadzonym przez Jakuba Andrzejczaka pt. „Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym”. Profesor opowiedział m.in. o zagrożeniach w Internecie, o przeplataniu się światów wirtualnego i realnego, o sztucznej inteligencji, o ryzykownych zachowaniach podejmowanych przez młodych ludzi w wirtualnym świecie, dostępie dzieci do pornografii, hazardu i innych szkodliwych treści. Uczestnicy spotkania otrzymali wskazówki dotyczące działań profilaktycznych oraz strategii pomocowych.

Organizatorzy serdecznie dziękują profesorowi Jakubowi Andrzejczakowi, że po raz kolejny podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Podziękowania kierowane są także do Miejskiego Domu Kultury za współpracę i profesjonalne przygotowanie sali widowiskowej do przyjęcia tak dużej liczby słuchaczy. Ogromną życzliwość i wsparcie przy realizacji tego działania okazała także dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Ligocie, zapraszając do szkoły kadry pedagogiczne wszystkich pozostałych szkół z terenu sołectwa. Dziękujemy również wszystkim szkołom za włączenie się w tak duże wydarzenie profilaktyczne.

Przydatne linki:

 

Nie