Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Sesja przyrodnicza o działaniach gminy na rzecz środowiska naturalnego i bioróżnorodności

We wtorek 28 listopada w Miejskim Domu Kultury, bezpośrednio przed posiedzeniem Rady Miejskiej, odbyła się sesja przyrodnicza i konferencja promująca projekt pn. „Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice”.

Konferencja, będąca elementem kampanii promocyjno-informacyjnej projektu pn. “Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice” oraz promującej błękitno-zieloną infrastrukturę w gminie, odbywała się jako wstęp do obrad Rady Miejskiej, której główne posiedzenie rozpoczęło się bezpośrednio po konferencji w Miejskim Domu Kultury.

Wydarzenie rozpoczęło się od pokazu filmu promocyjno-edukacyjnego, przedstawiająceho Gminę Czechowice-Dziedzice i ukazującego jej prawdziwie zielono-niebieski charakter. Film można obejrzeć poniżej. Materiał jest dostępny także w Centrum Edukacji Ekologicznej.

 

Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Czechowic-Dziedzic dr Marian Błachut. Gospodarz Gminy podkreślał jak ważny jest zróżnicowany rozwój. Po wystąpieniu Burmistrza publiczność wysłuchała przemowy ark. Arnego Sødala, architekta z organizacji INTBAU Norge, która jest norweskim partnerem realizowanego w naszej Gminie projektu.

Następnie wyświetlono filmy przygotowane przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach i dra Waldemara Szenderę. Biolog i botanik wyjaśniał na norweskich przykładach jak wyglądają modelowe ogrody deszczowe. Zaprezentowano również materiał, w którym Waldemar Szendera opowiedział o realizowanej w naszym mieście błękitno-zielonej inwestycji.

Kolejnymi prelegentami byli profesorowie Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr hab. Aleksander Herczek i prof. dr hab. Adam Rostański. Naukowcy są częścią zespołu, któremu Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego zlecił aktualizację waloryzacji przyrodniczej Gminy Czechowice-Dziedzice. Zespół składa się z siedmiu naukowców Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej.

O zrównoważonej gospodarce leśnej, która jest podstawą pracy w lesie, i innych zagadnieniach z tematu leśnictwa opowiadała dr inż. Izabela Pigan z Nadleśnictwa Bielsko.

Nie zabrakło również wystąpień miłośników przyrody z Czechowic-Dziedzic, którzy zachwycają mieszkańców swoimi fotografiami. Wojciech Kaprzyk i Mariusz Szczęśniak, fotografowie gminnej przyrody, podzielili się spostrzeżeniami towarzyszącymi im w trakcie bezkrwawych polowań obiektywem aparatu.

 

Wydarzenie zorganizował Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach - Centrum Edukacji Ekologicznej i Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

 

Tak