Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej testowało kolejny autobus elektryczny

W dniach 16-18 września Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach przeprowadziło trzydniowe testy elektrycznego autobusu MAN Lion’s City 12 E. Pojazd kursował na linii nr VII.

Autobus miejski MAN Lion’s City E z napędem elektrycznym to pojazd o długości 12,2m, wyposażony w 3 pary drzwi dwuskrzydłowych. Zasilany jest baterią o pojemności 480 kWh. Jak zaznacza producent, dzięki przemyślanemu systemowi zarządzania temperaturą pojazd zapewnia wyjątkowo dobry komfort, niezależnie od pory roku.  Wg producenta, autobus MAN Lion’s City 12 E gwarantuje zasięg do 270 km przez cały okres życia baterii, a w optymalnych warunkach eksploatacji zasięg ten może być znacznie większy. Za napęd pojazdu odpowiada silnik elektryczny o mocy 160kW, a ładowanie odbywa się za pomocą wtyczki, w nocy na terenie zajezdni.

Testowany przez PKM autobus dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada w pełni LEDowe oświetlenie zarówno wewnątrz i na zewnątrz pojazdu oraz całopojazdową klimatyzację. Dodatkowo wyposażony został w oświetlenie ambientowe wnętrza. Poczucie przestronności pasażerom dają duże okna, znacznie większe niż w innych pojazdach, oraz elementy wyposażenia w jasnych barwach. Do dyspozycji pasażerów są fotele o podwyższonym komforcie i miękkim tapicerowaniu.

- PKM po zakupie dwóch autobusów elektrycznych przegubowych, planuję dalszą wymianę taboru autobusowego na autobusy bezemisyjne. Mając już przygotowaną bazę w postaci infrastruktury elektroenergetycznej korzystny będzie dla nas zakup autobusów elektrycznych, szczególnie że w najbliższym czasie - jeszcze w tym roku - planujemy ubiegać się o dofinansowanie na poziomie 85% na zakup trzech autobusów elektrycznych klasy MAXI tj. ok.12-metrowych wraz z ładowarkami plug-in. Zastąpiłyby one najstarsze autobusy 12-metrowe z silnikiem diesla o normie emisji spalin EURO 4 i bez klimatyzowanej przestrzeni pasażera - mówi Rafał Kupczak, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Nie