Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Niecodzienne spotkanie z mistrzem świata w siatkówce

Marcin Prus, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, spotkał się z ósmoklasistami z terenu Gminy Czechowice-Dziedzice. Sportowiec wziął udział także w konferencji skierowanej do trenerów sportowych oraz nauczycieli wychowania fizycznego.

Spotkanie obyło się w poniedziałek 28 listopada w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach. Marcin Prus przyjechał do naszego miasta na zaproszenie Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach z autorskim programem profilaktyki uniwersalnej „Mistrzem Być”. Program wykorzystuje założenia logoterapii i ukierunkowany jest na unaocznienie i wzmacnianie czynników chroniących.

W rozmowie z młodzieżą Marcin Prus zwracał szczególną uwagę na możliwość realizacji własnych marzeń, aspiracje, pomysł na życie i dążenie do osiągania zamierzonych celów. Przekazał uczniom informacje o tym, jak istotne jest podejmowanie odpowiedzialnych decyzji i trzymanie życia we własnych rękach.

Wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce zaprezentował tematykę zintegrowaną, dotyczącą nie jednego, ale wielu zagrożeń, z którymi styka się dzisiejsza młodzież np. alkohol, dopalacze, narkotyki, przemoc czy uzależnienie od Internetu.

 

Kluczową rolę w trakcie spotkania odgrywała interakcja ze słuchaczami, ich czynny wkład w jego współtworzenie, dający możliwość realnego wpływu na kreowanie nie tylko tej chwili, ale także i swojej przyszłości.

Tego samego dnia Marcin Prus wziął aktywny udział w konferencji skierowanej do trenerów sportowych i nauczycieli wychowania fizycznego pt. „Profilaktyka uzależnień oraz innych zachowań ryzykownych jako ważny element w zajęciach sportowych dla dzieci i młodzieży” , która odbyła się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach.  Swoją prelekcję na temat profilaktyki w sporcie wygłosiła także kierownik Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Agnieszka Borowska-Paszek.

Program „Mistrzem Być” został przeprowadzony pilotażowo. Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach rozważa kontynuację projektu  w latach kolejnych.

Nie