Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Kastracja psów i kotów - droga do zdrowia i odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami

Chirurgiczna kastracja to najczęściej wykonywany zabieg w praktyce lekarza weterynarii. Zabieg ten niesie ze sobą wielką wartość: jest formą trwałej antykoncepcji, stanowi ważny element w walce z bezdomnością zwierząt, zapobiega wielu groźnym chorobom psów i kotów. Pomimo dużej świadomości temat chirurgicznej kastracji nadal budzi wiele wątpliwości wśród właścicieli zwierząt. W naszym cyklu "Zwierzaki Górą" lek. wet. Krzysztof Orlik, współzałożyciel Przychodni Weterynaryjnej Orka GrupaLuxvet, szczegółowo omawia temat zabiegu kastracji psów i kotów.

Co to jest kastracja?

Kastracja, czyli operacyjne odjęcie gonad, to zabieg chirurgiczny, na skutek którego zwierzę staje się nieodwracalnie bezpłodne. Samicom usuwa się jajniki, jajowody i macicę (łac. ovariohisterectomia), samcom jądra i najądrza. Wykastrowana samica nigdy już nie będzie miała potomstwa i cieczki, wykastrowany samiec nie będzie więcej odczuwał popędu płciowego.

Kiedy należy przeprowadzić chirurgiczną kastrację?

Suki kastrowane powinny być po pierwszej rui (mniejsze ryzyko zmian nowotworowych gruczołów sutkowych). Minimalny czas jaki powinien minąć od końca cieczki to 10-12 tygodni (maksymalnie na miesiąc przed kolejną cieczką).

W przypadku kotek kastracja chirurgiczna może być przeprowadzona już w okolicy 6 miesiąca życia (jeszcze przed pierwszą rujką). Zabieg przeprowadzony w tak młodym wieku zapobiega w znacznej mierze nowotworom gruczołów sutkowych. U kotek, które osiągnęły już dojrzałość płciową problemem może okazać się tzw. rujka przetrwała, czyli uporczywe występowanie po sobie rujek bez dłuższej przerwy. Aby uzyskać okres tzw. ciszy hormonalnej niezbędnym jest w tym przypadku zastosowanie tabletek hormonalnych.

U psów i kocurów zaleca się przeprowadzenie kastracji chirurgicznej po osiągnięciu dojrzałości płciowej (kocury ok. 9-10 miesiąca, psy w zależności od rasy 7-14 miesiąc życia).

 

Zalety kastracji

Ważnym medycznym argumentem przemawiającym za kastracją jest fakt, że chroni ona przed wieloma chorobami. Jedną z nich jest ropomacicze. To groźne schorzenie układu rozrodczego, które może prowadzić do śmierci. Leczenie to jak najszybsza kastracja. Często przebiega bezobjawowo, wskutek czego suki trafiające do lekarza są już w złym stanie, zatem narkoza jest bardziej niebezpieczna, a także sam zabieg jest bardziej skomplikowany istnieje wysokie ryzyko wystąpienie niewydolności nerek. Kastracja nie dopuszcza do ropomacicza, gdyż zabieg ten polega na usunięciu macicy wraz z jajnikami i jajowodami.

Kastracja przed pierwszą cieczką/rujką zapobiega w dużym procencie guzom gruczołu mlekowego. Im później wykonuje się ten zabieg, tym jego funkcja zapobiegania wspomnianym nowotworom jest mniejsza. Kastracja samca zapobiega nowotworom układu płciowego oraz schorzeniom prostaty.

Kastracja - najlepsza metoda na walkę z bezdomnością zwierząt

W Polsce rokrocznie ginią tysiące niechcianych zwierząt. Zwierząt jest dużo więcej, niż osób chętnych na ich adopcje. Jeśli myślisz o tym, aby dopuścić swojego zwierzaka, przejdź się najpierw do pobliskiego schroniska, spójrz w oczy tym wszystkich psom i kotom i zobacz jak dużym problemem jest bezdomność w Polsce.

Każdy dodatkowy miot powoduje jej wzrost. Nawet najbardziej uważny właściciel nie jest zawsze w stanie upilnować swojego zwierzaka. Wystarczy chwila nieuwagi i nie możemy już nic zrobić. Akt płciowy u psów jest dosłownie nierozerwalny. Nawet najlepiej wyszkolony pies nie posłucha swojego przewodnika jeśli na drugiej stronie ulicy jest suczka w cieczce.

Tak