Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

50 lat od wielkiego pożaru czechowickiej rafinerii 1971 - 2021

Na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach stanęła wystawa upamiętniająca 50. rocznicę tragicznego pożaru w czechowickiej rafinerii. To inauguracja uroczystych obchodów rocznicy, które odbędą się w niedzielę 27 czerwca.

Wystawa składa się z 20 plansz poświęconych tragicznym wydarzeniom, które rozegrały się w Czechowicach-Dziedzicach w czerwcu 1971 roku. To archiwalne zdjęcia, przypomnienie dramatycznej akcji gaśniczej oraz hołd wobec bohaterskich obrońców rafinerii i ofiar pożaru uznawanego do dnia dzisiejszego za największą i najtragiczniejszą katastrofę przemysłową w powojennej Polsce. Wystawę stojącą na Placu Jana Pawła II prezentujemy również w wersji elektronicznej (galeria).

wystawa

Główne obchody 50. rocznicy tragicznego pożaru, w których weźmie udział delegacja Urzędu Miejskiego z Burmistrzem Marianem Błachutem na czele, odbędą się w niedzielę 27 czerwca.

O godzinie 11.15 planowane jest złożenie kwiatów na pomniku-mogile zbiorowej ofiar pożaru na cmentarzu parafialnym kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach. O godzinie 12.00 odbędzie się Msza św. w intencji ofiar pożaru w kościele pw. NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach, przy ulicy ul. Ks. J. N. Barabasza. Następnie planowane jest przejście uczestników pod znajdujący się w pobliżu pomnik ofiar pożaru, gdzie odbędzie się krótka uroczystość, w tym uczczenie pamięci ofiar minutą ciszy i złożenie kwiatów.

wystawa

Niedzielnym uroczystościom będą towarzyszyły wieczory wspomnień związanych z 50. rocznicą tragicznego pożaru, zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, które odbędą się w piątek 25 oraz sobotę 26 czerwca. Szczegóły na stronie MBP.

Zapraszamy w dniach 25-26.06.2021r. od godziny 19.30 do gmachu Biblioteki Głównej przy ulicy Paderewskiego.

***

Tragedia w czechowickiej rafinerii, rozegrała się w nocy z 26 na 27 czerwca 1971 roku. Sam pożar trwał kilka dni, jednak właśnie feralnej nocy, kilka minut po 1.00, gaszony wodą, palący się zbiornik, wyrzucił z siebie zabójczą fontannę płonącej ropy. Zginęło 37 biorących udział w akcji gaśniczej strażaków i ratowników, a przeszło stu zostało rannych.

Nie