Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Herb

Do czasu nadania praw miejskich w dniu 1 stycznia 1951 roku, obie gminy używały swoich herbów, które zawierały elementy typowe dla symboliki wiejskiej. Herb Dziedzic zawierał postać oracza na błękitnym polu, a herb Czechowic złoty snopek z umieszczonym nad nim srebrnym sierpem. Tarcza podobnie jak w herbie Dziedzic, była również błękitna. Ten kolor tarczy jest typowy dla herbów śląskich.

Stary herb Czechowic-DziedzicPrzez blisko 25 lat miasto nie miało własnego herbu. Jako herb miasta używany był wspomniany herb Czechowic. W styczniu 1975 r., w wyniku przeprowadzonego konkursu, Miejska Rada Narodowa zatwierdziła nowy herb miasta, którego autorem był plastyk Michał Kliś. Na błękitnym polu herb zawierał sześciokątny wzór benzenu w kolorze pomarańczowym, którego pionowe ramiona tworzyły dwa złote kłosy zboża. Białe wnętrze sześciokąta zostało wypełnione fragmentem koła zębatego w kolorze szarym. Elementy herbu symbolizowały to, co w tym okresie było uznawane za bardzo ważne: przemysł (chemiczny, ciężki) oraz rolnictwo. 
Herb ten (z braku innego) został początkowo przejęty przez samorząd i potwierdzony w pierwszym Statucie Gminy Czechowice-Dziedzice z 1990 r. Bardzo szybko okazało się jednak, że jest on klasycznym przykładem, jak herb nie powinien wyglądać.

Prace nad nowym herbem rozpoczęły się w 1999 r., a opracowanie projektu zostało zlecone Zbigniewowi Solarskiemu, autorowi herbów kilku miast, gmin i powiatów. W efekcie przyjęty został herb, który na błękitnym polu zawiera złotego półorła śląskiego oraz postać św. Andrzeja Boboli – patrona miasta. W dwa lata od ustanowienia św. Andrzeja Boboli patronem Czechowic-Dziedzic, z okazji 50-lecia nadania Czechowicom-Dziedzicom praw miejskich, dnia 26 czerwca 2001 r. Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach ustanowiła nowy herb i flagę naszego miasta.