Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Pracownia mikrobiologii rozpoczęła działalność w Szpitalu Joannitas w Pszczynie

Od 5 grudnia pacjenci mogą korzystać z badań mikrobiologicznych, które służą precyzyjnemu wykrywaniu chorobotwórczych drobnoustrojów w organizmie ludzkim, takich jak bakterie, wirusy i grzyby.

Badania, które będą wykonywane w nowo otwartej pracowni przeprowadza się w celu ustalenia, jaki patogen spowodował w organizmie infekcję, a w przypadku bakterii dodatkowo określa się ich wrażliwość na antybiotyki (tzw. antybiogram). Właściwa diagnostyka mikrobiologiczna pozwala przepisać lekarzowi odpowiedni antybiotyk.

- Pracownia mikrobiologii to kolejne wyzwanie podjęte przez Szpital. Cieszymy się, że badania wykonywane są na miejscu, co daje szybszą i przede wszystkim dokładną diagnostykę, a jednocześnie jest to po prostu wygodne rozwiązanie dla naszych pacjentów. Pracownia będzie ściśle współpracować z Zespołem kontroli zakażeń szpitalnych i Komitetem kontroli zakażeń szpitalnych, a także Komitetem diagnostyczno-terapeutycznym – mówi Katarzyna Michalik, prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie.

Badania mikrobiologiczne – co to takiego?

- Badanie mikrobiologiczne jest wieloetapowym procesem. Pierwszy etap badania to posiew i hodowla materiału klinicznego na specjalnych certyfikowanych pożywkach mikrobiologicznych. Posiane podłoża inkubowane są w cieplarkach w temperaturze i atmosferze odpowiedniej dla wykonywanej procedury – opisuje Marzena Wiewióra, starszy asystent diagnostyki laboratoryjnej.

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny skraca czas oczekiwania na wynik badania, a szybka identyfikacja drobnoustroju i oznaczenie jego wrażliwości na antybiotyk daje możliwość podjęcia natychmiastowego leczenia.

W szpitalnym laboratorium pracuje zespół wykwalifikowany i doświadczony personel, który służy pomocą, radą i który chętnie odpowie na wszystkie pytania naszych pacjentów.

Badania realizowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00

Wyłączony