Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Późno w nocy zgasną latarnie. Kryzys i wysokie ceny prądu zmuszają gminę do poszukiwania oszczędności

Blisko 44-procentowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przyniesie wyłączenie oświetlenia ulicznego w późnych godzinach nocnych, które nastąpi w Czechowicach-Dziedzicach od 1 grudnia br. Uliczne latarnie będą świeciły w sumie o 5 godzin krócej każdej doby.

Decyzja gminnego zespołu ds. kryzysu energetycznego podyktowana jest koniecznością ograniczenia zużycia energii przez gminę w związku z drastyczną podwyżką cen prądu, która nastąpi od nowego roku oraz ustawowym obowiązkiem ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10% w jednostkach sektora finansów publicznych. Podobne decyzje podjęło już wcześniej wiele samorządów.

Ograniczenia w działaniu oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice przygotowano dwutorowo. Latarnie zostaną całkowicie wyłączone na 4,5 godziny, pomiędzy 23.30 a 4.00. Podejmując tę trudnią decyzję uznano, że wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach, w których ruch w mieście - zarówno pieszy, jak i samochodowy - praktycznie ustaje, w stosunkowo najmniejszy sposób odbije się na komforcie i bezpieczeństwie mieszkańców. W tym przedziale czasowym nie kursują również autobusy komunikacji miejskiej.

Kolejne skrócenie o pół godziny pracy miejskich latarni przyniesie przestawienie zegarów sterujących zapalaniem i wyłączaniem się ulicznego oświetlenia o zmierzchu i o świcie. Obecnie latarnie zapalają się 15 minut po zachodzie, a wyłączają 15 minut przed wschodem słońca. Po 1 grudnia uliczne lampy zaczną świecić dodatkowe 15 minut później, a zgasną dodatkowe 15 minut wcześniej. Ze względu na konieczność przeprogramowania systemu oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy, proces który rozpocznie się 1 grudnia będzie trwał od kilku, do nawet kilkunastu dni.

Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że skrócenie czasu świecenia miejskich latarni o pięć godzin w ciągu doby, w skali roku przyniesie blisko 44 procentowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przez uliczne oświetlenie. Należy zaznaczyć, że przy zapowiadanym blisko stuprocentowym wzroście cen energii elektrycznej od 1 stycznia 2023 roku, ograniczenie zużycia prądu o blisko połowę, w najlepszym wypadku może pozwolić gminie utrzymać wysokość rocznych rachunków za oświetlenie uliczne na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli nieco ponad miliona złotych.

Poszukujący oszczędności gminny zespół ds. kryzysu energetycznego zarekomendował też rezygnację z większości świetlnych iluminacji, które w okresie świąteczno-noworocznym stroiły ulice miasta i sołectw. Podjęto decyzję, że jedynymi ozdobami świątecznymi będą w tych roku: dwie choinki – jedna na Placu Jana Pawła II, a druga na rondzie Żołnierzy Niezłomnych w centrum miasta oraz stajenka na Placu Jana Pawła II. Rezygnacja ze świątecznych iluminacji przeniesie dodatkowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. W budżecie gminy pozostaną również środki wydawane każdego roku na ich montaż i demontaż.

Wyłączony