Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Pamiętaj o wpisie do CRBR! 31 stycznia mija termin

Przypominamy, że od tego roku organizacje pozarządowe wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), a także spółdzielnie czy spółki zobowiązane są do wpisania do ogólnokrajowego, Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Ostateczny termin dokonania takiego wpisu mija już niebawem, bo 31 stycznia br. Wpisowi nie podlegają stowarzyszenia zwykłe oraz kluby sportowe (ewidencja starosty).

CRBR służy do gromadzenia i przetwarzania informacji o beneficjentach rzeczywistych. Jednym z głównych zadań CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rejestr jest jawny, a wszystkie dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych będą w nim dostępne jeszcze 10 lat po wykreśleniu organizacji z KRS. Zakres podawanych w rejestrze danych na temat beneficjentów rzeczywistych jest podobny do tych, jakie widnieją w KRS (imię i nazwisko, PESEL, pełniona funkcja w stowarzyszeniu), a ponadto należy podać wszystkie posiadane obywatelstwa i państwo zamieszkania beneficjenta rzeczywistego.

Beneficjent rzeczywisty to osoba wchodząca w skład zarządu, tj. organu stanowiącego danej organizacji. W przypadku stowarzyszeń, zgłaszany zatem powinien być cały zarząd (przy czym ci członkowie zarządu, którzy będą zgłoszenie podpisywać, są także zgłaszającymi). Członkowie komisji rewizyjnych nie są beneficjentami rzeczywistymi. Każda zmiana danych podlegających wpisowi do KRS jak np. zmiana nazwiska, zmiana funkcji w zarządzie, powinna być także zgłoszona do CRBR w terminie do 7 dni od rejestracji takiej zmiany.

Zgłoszenia dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji danego podmiotu, drogą elektroniczną. Zgłoszenie jest bezpłatne, ale wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Nowelizacja ustawy przewiduje kary pieniężne za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia lub aktualizacji informacji gromadzonych w CRBR.  Karę może otrzymać zarówno stowarzyszenie, fundacja czy spółdzielnia jak i beneficjent. Podmioty (organizacje, fundacje), które nie dopełnią obowiązku zgłoszenia lub aktualizacji informacji, w terminie lub podały informacje niezgodne ze stanem faktycznym, podlegają karze pieniężnej do wysokości... miliona złotych (1.000.000 zł). Beneficjent rzeczywisty, który nie dostarczył organizacji wymaganych informacji lub podał nieprawdziwe, podlega karze pieniężnej do wysokości pięćdziesięciu tysięcy złotych (50.000 zł).

Nie wiesz, jak dokonać rejestracji swojej organizacji w CRBR? Pomożemy! Instrukcja rejestracji NGO w CENTRALNYM REJESTRZE BENEFICJENTÓW RZECZYWISTYCH jest dostępna w Centrum Edukacji Ekologicznej - wystarczy skontaktować się z CEE telefonicznie bądź mailowo (tel. 32 450 74 84, e-mail: cee@um.czechowice-dziedzice.pl, http://cee.czechowice-dziedzice.pl/).

Wyłączony