Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Zgaśnie choinka i stajenka na Placu Jana Pawła II. W geście solidarności z Ukrainą

Czechowice-Dziedzice solidaryzują się z mieszkańcami Ukrainy, którzy tegoroczne Święta Bożego Narodzenia spędzą w ciemności. W środę 21 grudnia o 20.00 na godzinę wyłączone zostaną świąteczne iluminacje – choinka oraz oświetlenie stajenki na Placu Jana Pawła II. Nasza gmina przyłączy się w ten sposób do akcji „Godzina dla Ukrainy”, zainicjowanej przez członków parlamentu Ukrainy przy wsparciu m.in. burmistrza Kijowa Witalija Kliczko i burmistrza Londynu Sadiqa Khana.

Apel o okazanie gestu solidarności z walczącymi Ukraińcami i przyłączenie się do tej międzynarodowej akcji wystosował Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski. Podobny apel skierowała w liście otwartym do prezydentów, burmistrzów i wójtów wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka.

Chwilowe wyłączenie świątecznych świateł ma zwrócić uwagę na całkowite przerwy w dostawach energii elektrycznej w Ukrainie, której infrastruktura krytyczna, w tym sieci elektroenergetyczne, zostały w ostatnich tygodniach dosłownie zdewastowane regularnym i zmasowanym ostrzałem rakietowym Rosjan. Czechowice-Dziedzice chcą w ten symboliczny sposób okazać wsparcie napadniętemu narodowi ukraińskiemu, który bohatersko walczącemu o swoją wolność. W tym momencie około 14 mln mieszkańców Ukrainy nie ma dostępu do prądu, ciepła i wody.

21 grudnia o godzinie 20.00 oświetlenie świąteczne zgaśnie w wielu europejskich miastach, między innymi we Francji, Wielkiej Brytanii i Czechach. Swój udział cały czas deklarują kolejne miasta w Polsce i Europie.

 

Nie