Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Zdrowa Rzepa – promocja zdrowego stylu życia w czechowickich placówkach oświatowych

Wraz z nowym rokiem szkolnym w szkołach i przedszkolach w gminie zagościła Zdrowa Rzepa – projekt profilaktyczny polegający na zwiększeniu świadomości dzieci na temat zdrowego stylu życia oraz promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Występowanie otyłości u dzieci i młodzieży wiąże się z poważnymi następstwami zdrowotnymi. Stąd autorski projekt Elżbiety Zarębskiej dedykowany najmłodszym.

W warsztatach udział wzięło 653 dzieci z terenu Gminy Czechowice-Dziedzice. Zdrowa Rzepa odwiedziła 19 placówek edukacyjnych na terenie gminy. Dzieci przyjęły program entuzjastycznie i chętnie w nim uczestniczyły.

Zajęcia realizowane były we współpracy z Biurem ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego, w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem zajęć jest wykształcenie w dzieciach zdrowych nawyków żywieniowych, edukacja w zakresie zdrowego stylu życia i zdrowych wyborów, uświadomienie uczniom zachowań ryzykownych i niebezpiecznych, do których zalicza się między innymi ograniczona lub brak aktywności fizycznej.

Program realizowany jest w sposób interaktywny, ciekawy dla uczniów, z wykorzystaniem rekwizytów, strojów, multimediów oraz aktywnych form przekazu: gier, zabaw i quizów. Ten rodzaj profilaktyki pozytywnej wpisuje się także w działalność zapobiegającą tzw. uzależnieniom od czynności. Dzieci poznawały alternatywne sposoby aktywności i zabawy bez używania telefonu i komputera.

Tak