Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Zabytkowe mercedesy na ulicach naszego miasta

Kilkadziesiąt zabytkowych pojazdów niemieckiej marki Mercedes, można było podziwiać w piątek, 10 września, podczas prezentacji pod C.H. Stara Kablownia w ramach zlotu Star Drive Poland 2021. Od 20 lat Klub Zabytkowych Mercedesów Polska organizuje rajdy, które cieszą się uznaniem zarówno krajowych, jak i zagranicznych miłośników klasycznych aut spod znaku trójramiennej gwiazdy.

- W historii Czechowic-Dziedzic, które w tym roku obchodzą 70-lecie nadania praw miejskich, motoryzacja była i jest ważną częścią życia społeczno-gospodarczego mieszkańców. Właśnie tutaj, w jednym z siedmiu zakładów w Polsce, powstawały w przeszłości podzespoły do słynnego „Malucha” – Fiata 126p. W miejscowych fabrykach branży automotive (Valeo Electric and Electronic Systems Sp. z o.o., ZF Steering Systems Poland Sp. z o.o.), nadal produkuje się części do różnych, światowych marek samochodów. Za sprawą nieistniejącej już Rafinerii Czechowice, na terenie miasta w latach 1995-1997, odbywały się rajdy samochodowe. Ostatni rajd, zorganizowany w 2003 r., był wydarzeniem na poziomie dzisiejszej 3. ligi. Ważną rolę w historii odgrywały również rajdy starych samochodów, jak chociażby: 9. Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych Bielany 2009 i 2013, 38. Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych, 41. Międzynarodowy Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych oraz Śląski Zlot Syren i Samochodów z lat 70 – wspomina Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Wydarzeniu towarzyszył piknik w stylu retro, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz koncert charytatywny Stowarzyszenia "Dostawcy Pomocy". Na scenie można było podziwiać występy wokalne i taneczne młodych artystów.

Nie lada gratką, dla miłośników jednośladów, była kolekcja zabytkowych rowerów Wojciecha Mszycy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal czecho.pl

Nie