Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

„Wilki” dla mieszkanki Czechowic-Dziedzic. Za najlepszy projekt edukacyjny w Polsce i na Śląsku

Projekt społeczny „Re-foodable”, którego liderką jest czechowiczanka Izabela Sadkowska, a realizowany był pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic, został uznany za najlepszy projekt ekologiczny na Śląsku i w Polsce, otrzymując nagrody główne – odpowiednio Srebrnego i Złotego Wilka – w ramach ogólnopolskiej olimpiady społecznej „Zwolnieni z teorii”. Serdecznie gratulujemy!

Projekt został stworzony przez grupę sześciu licealistów z okolic Bielska-Białej. Są to uczniowie Akademickiego Dwujęzycznego Liceum Oxford Secondary School oraz Zespołu Szkół w Bielsku-Białej im. gen. Stanisława Sosabowskiego ZDZ w Katowicach. Celem projektu jest redukcja ilości marnowanego jedzenia oraz edukacja i podnoszenie świadomości na temat tego problemu.

21 kwietnia 2023 odbyła się gala rozdania nagród w Warszawie, na której projekt „Re-foodable” zdobył 2 nagrody. Otrzymał Srebrnego Wilka za najlepszy projekt w województwie śląskim oraz Złotego Wilka - za najlepszy projekt ekologiczny w Polsce. Każda osoba z zespołu otrzymała międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydawany przez Project Management Institute ATP.

- Udało nam się także dostać do specjalnego konkursu Pitch Contest, na którym finaliści olimpiady prezentowali swoje inicjatywy przed jury złożonym z przedstawicieli największych polskich firm (Google, Allegro, Pracuj.pl, Budimex, Bank ING) i uczelni wyższych współpracujących z Fundacją „Zwolnieni z teorii” – relacjonuje Izabela Sadkowska - W tym roku spośród 1243 projektów zakończonych w IX edycji olimpiady komisja wyróżniła 22 projekty, które otrzymały nagrodę Złotego Wilka oraz 24 projekty zakwalifikowane na Pitch Contest, które zaprezentowały osiągnięcia na scenie podczas Finału „Zwolnieni z Teorii” przed kilkutysięczną publicznością. Dzięki naszym osiągnięciom, nasza szkoła - Akademickie Dwujęzyczne Liceum Oxford Secondary School - w ogólnopolskim rankingu szkół znalazła się na 5 miejscu w województwie oraz 58 miejscu w kraju.

Podczas olimpiady grupa z Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic zorganizowała 40 prelekcji w 8 placówkach. Uczestniczyło w nich ponad 750 osób. Dzięki zaprogramowanej od zera stronie internetowej oraz mediom społecznościowym twórcy projekt dotarli do 60 tysięcy odbiorców. Rozwiesili też w całym województwie 220 plakatów. Zebrali ponadto 3 700 złotych budżetu, który przeznaczono na promocję całej akcji oraz na nagrody dla uczestników prelekcji. W związku z obecną sytuacją w Ukrainie materiały edukacyjne oraz plakaty zostały przetłumaczone również na język ukraiński. Oprócz tego powstało kilka artykułów po angielsku.

- Wystąpiliśmy prawie 30 razy w różnych radiach oraz na portalach informacyjnych. Gościliśmy między innymi w telewizji TVP3 Katowice, Radiu CCM, Meloradiu Bielsko-Biała i Radiu Katowice. O naszym projekcie napisał portal naszemiasto.pl oraz Dziennik Zachodni. Otrzymaliśmy 3 patronaty honorowe: od Burmistrza Czechowic-Dziedzic, Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej oraz od Starosty Powiatu Cieszyńskiego. Naszymi partnerami byli min. Hotel Mercure w Katowicach, Bank Żywności SOS w Warszawie, Eko-Wtór sp. z o.o., Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, Drukarnia „Dar” oraz Stacja Nadruku. Pod koniec projektu uczestniczyliśmy na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Cieszynie, gdzie zaoferowaliśmy pakiety materiałów dydaktycznych dla szkół o marnowaniu żywności – dodaje Izabela Sadkowska - W imieniu całego zespołu bardzo dziękuję za pomoc w realizacji naszego projektu.

Tak