Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Segregacja odpadów na cmentarzu komunalnym

Administracja Zasobów Komunalnych w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że z dniem 1 lipca br. wprowadzono segregację odpadów na cmentarzu komunalnym przy ul. Kopernika (stara i nowa część).

Segregacja odpadów na cmentarzu polegać będzie na wyodrębnieniu odpadów:

1) biodegradowalnych: gałęzie, liście, trawa, kwiaty cięte, kwiaty z ziemią bez doniczek, naturalne wieńce - pojemnik KP-7 oklejony informacją o odpadach biodegradowalnych BIO,

2) tworzyw sztucznych oraz metali: wkłady do zniczy, folie opakowaniowe, plastikowe oraz metalowe elementy zniczy, elementy wieńców z tworzyw sztucznych, sztuczne kwiaty i wiązanki, plastikowe doniczki bez ziemi - pojemniki koloru żółtego,

3) szkła: znicze szklane bez plastikowych elementów i wkładów, słoiki, wazony szklane, butelki – pojemniki koloru zielonego,

Elektronika/elektrośmieci - odpady takie jak akumulatory z elektronicznych zniczy, czy zużyte baterie ze zniczy solarnych można oddać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To bardzo ważne, ponieważ można potem ponownie użyć surowców, które się w nich znajdują.

W celu ułatwienia prawidłowej segregacji, przy kontenerach na odpady zostały umieszczone tablice informacyjne oraz w odpowiedni sposób oznaczone pojemniki. Prosimy o prawidłową segregację odpadów i wrzucanie ich do właściwych pojemników.

TABLICA INFORMUJĄCA O PRAWIDŁOWEJ SEGREGACJI ODPADÓW

Posegregowane odpady stają się wartościowymi surowcami, a znaczną ich część można przetworzyć albo ponownie wykorzystać co wpływa na racjonalną gospodarkę odpadami. Dzięki temu wspólnie dbamy o środowisko i obniżamy koszty wywozu odpadów.

Zamiast kupować – użyj ponownie!

Na cmentarzu komunalnym znajdują się regały na zużyte znicze do ponownego wykorzystania. To rozwiązanie ekologiczne, a do tego pozwala zaoszczędzić pieniądze. Osoby sprzątające groby, zamiast wyrzucać niepotrzebne znicze do pojemników na odpady mają możliwość pozostawienia ich na regale, dzięki czemu inni będą mogli z nich ponownie skorzystać. Ważne, żeby znicze, którymi chcemy się podzielić, były czyste i nieuszkodzone.

Kupując znicze wybierajmy świadomie takie, które nadają się do ponownego użycia, zwykle wymagają one tylko dokupienia wkładu, co naturalnie ogranicza zużycie materiałów niezbędnych do wyprodukowania kolejnych zniczy.

Tak