Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Rusza Narodowy Spis Powszechny 2021. Wszyscy mamy obowiązek się spisać

W dniu 1 kwietnia 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., w całej Polsce rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021. Obowiązkiem udziału w Spisie objęci są wszyscy dorośli obywatele, a odmowa udziału zagrożona jest karą grzywny.

Obowiązkiem spisowym objęte zostaną:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Obowiązkiem spisu objęci będą zatem wszyscy obywatele. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Dominującą i obowiązkową  metodą przekazywania danych ma być tzw. samopis za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie internetowej GUS.  Aplikację będzie można uruchomić na urządzeniu mobilnym - telefonie lub komputerze i po wcześniejszym uwierzytelnieniu w systemie teleinformatycznym, za pomocą unikalnego hasła, przejść przez ankietę, odpowiadając na kolejne pytania spisu powszechnego.

Dla osób, które nie mają komputera bądź dostępu do internetu  a chcą dokonać samospisu będzie udostępniony, w pełni wyposażony, Gminny Punkt Spisowy, zlokalizowany w siedzibie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. 

A co jeżeli  będziemy chcieli spełnić swój obowiązek, a nie będziemy umieli poradzić sobie z aplikacją mobilną, bądź nie mamy dostępu do komputera i internetu? Z pomocą przyjdą nam rachmistrze spisowi , którzy będą spotykali się z respondentami osobiście, lub - co w obecnej sytuacji epidemicznej  jest najbardziej prawdopodobne - przeprowadzą  z respondentem wywiad telefoniczny W gminie Czechowice-Dziedzice będzie to 19 rachmistrzów, którzy obecnie przechodzą szkolenia.

A jakie informacje będziemy zobowiązani udostępnić, bądź to w samospisie, czy też rachmistrzowi? Od tych najbardziej podstawowych: o wiek, płeć, adres, czy stan cywilny, po  wykształcenie, aktywność zawodową, ewentualną niepełnosprawność. Aplikacja zapyta nas również  o narodowość, język, którym posługujemy się w domu oraz o wyznanie. Poza tym spis przewiduje zbieranie danych, m.in. na temat naszych poprzednich miejsc zamieszkania, pokrewieństwa z domownikami, czy liczby pokojów w mieszkaniu, sposobie ogrzewania  mieszkania.

Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.

O szczegółach będziemy Państwa informowali na bieżąco, proponujemy również udostępniona przez Główny Urząd Statystyczny stronę (lik poniżej), na której znajdują się  wyczerpujące i aktualne informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r.  

Informacje o NSP będzie można także uzyskać dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.

Wszystkie ważne informacje (aktualności i komunikaty) dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego, publikowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, można znaleźć pod niebieskim kafelkiem "Spis Powszechny" w sekcji Na skróty. 

W przypadku dodatkowych pytań związanych z realizacją NSP 2021 w województwie śląskim można kontaktować się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Katowicach, lub z Gminnym Biurem Spisowym w Urzędzie Miejskim Czechowicach-Dziedzicach - tel. 32 214 71 47 32 214 71 96 adres e-mail:   spispowszechny@um.czechowice-dziedzice.pl

Tak