Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Przedstawiono koncepcję przebudowy ul. Węglowej na os. Kolonia

W czwartek 26 stycznia w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się spotkanie z mieszkańcami ulicy Węglowej. Burmistrz Marian Błachut i jego zastępca Paweł Mrowiec przedstawili koncepcję przebudowy fragmentu ulicy (pomiędzy III a IV „rają”) z uwzględnieniem aranżacji istniejącego pasa zieleni na ogród deszczowy.

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach od kilkunastu lat czynił starania, aby ulica Węglowa, będąca w użytkowaniu wieczystym Kompani Węglowej S.A., a następnie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, została nieodpłatnie przekazana na rzecz gminy Czechowice-Dziedzice. Dopiero pod koniec 2019 roku doszło do podpisania aktu notarialnego i od tej pory gmina, jako właściciel działek, mogła rozpocząć działania w celu przebudowy drogi.

Koncepcja inwestycji, którą na styczniowym spotkaniu zaprezentowano mieszkańcom, uwzględnia gruntowną przebudowę istniejącej alei (chodników i ulicy). Zachowany zostanie aktualny układ drogowy wraz z istniejącym pasem zieleni. Ponadto zielony obszar zostanie zagospodarowany na tzw. ogród deszczowy. To bardzo ważny element planowanej przebudowy fragmentu ulicy Węglowej, który pozwoli na retencję wody opadowej.

koncepcja fragmentu ulicy Węglowej w Czechowicach-Dziedzicach

Projektowana nawierzchnia jezdni zakłada spadek 2%, który pozwoli na ukierunkowanie spływu wody do ogrodu deszczowego. Nadmiar wód opadowych z ogrodu deszczowego poprzez system drenów zostanie przekierowany do projektowanej sieci kanalizacji deszczowej. Obszar zieleni ma być podzielony na trzy strefy roślinne, które uwzględniają również spadek terenu. Lokalizacja najgłębszej strefy ogrodu deszczowego znajduje się w centrum pasa zieleni.

Nadmiar wody, która w trakcie intensywnych i długotrwałych opadów deszczu nie zostanie przyjęty przez ogród deszczowy, zostanie odprowadzony studzienkami - wpustami ulicznymi do kanalizacji deszczowej. 

koncepcja ogrodu deszczowego w pasie ulicy Węglowej w Czechowicach-Dziedzicach

 

Aby zapobiec przesuszeniu terenu w okresie letnim, wykonawca koncepcji zalecił zastosowanie geokompozytów, które umożliwią pochłanianie wody opadowej oraz stopniowe rozprowadzenie w glebie w późniejszym czasie.

Aktualnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej przebudowy fragmentu ulicy Węglowej. Projekt ma być gotowy pod koniec 2023 roku. Inwestycja może kosztować kilka milionów złotych, dlatego Urząd Miejski planuje pozyskać dofinansowanie zewnętrzne na przebudowę ww. układu drogowego.

Tak