Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

PKM podpisało umowę na zakup autobusów elektrycznych. Rusza realizacja projektu

W poniedziałek 15 marca Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach podpisało umowę z firmą Solaris Bus&Coach na zakup dwóch autobusów elektrycznych wraz z potrzebną do ich ładowania infrastrukturą.

Umowa na zakup dwóch autobusów przegubowych elektrycznych klasy MEGA, wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania, zostanie zrealizowana w ramach projektu „Elektromobilna komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach”, na którego realizację PKM pozyskał wysokie dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Umowę na realizację tego zadania, w obecności Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Pierwszego Zastępcy Burmistrza Macieja Kołoczka, podpisali - Prezes Spółki PKM Rafał Kupczak oraz Dyrektor Sprzedaży firmy Solaris Bus&Coach sp. z o.o. Rafał Zajas. Podpisanie umowy, któremu towarzyszyła krótka prezentacja (w załączniku) na temat realizacji przedsięwzięcia, odbyło się w Centrum Edukacji Ekologicznej.

Plan realizacji inwestycji zakłada, że infrastruktura do ładowania autobusów powinna zostać wybudowana i uruchomiona do końca lutego 2022 r. Dostawa i odbiór techniczny pierwszego autobusu nastąpi do 30 czerwca 2022 r., zaś dostawa i odbiór drugiego pojazdu do 31 października 2022 r.

Autobusy – przegubowe pojazdy o długości 18 metrów, których zadaniem będzie głównie obsługa linii nr VII z Czechowic-Dziedzic do Bielska-Białej  - wyposażone będą m.in. w:

  • klimatyzację kabiny kierowcy i przestrzeni pasażerskiej
  • defibrylator
  • blokadę alkoholową kierowcy
  • ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych posiadających opcję zasilania poprzez gniazdo USB, takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne
  • monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami
  • urządzenie do płatności elektronicznej bezgotówkowej oraz kasowniki wielofunkcyjne
  • system zapowiedzi głosowych
  • tablice zewnętrzne i monitor LCD wewnątrz pojazdu
  • system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika

W ubiegłym tygodniu miało miejsce podpisanie umów na dofinansowanie zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na łączną kwotę 6 mln złotych. To znacząca część całkowitego kosztu przedsięwzięcia, zaplanowanego na nieco ponad ponad 7,5 mln złotych. W ramach projektu PKM kupi dwa autobusy przegubowe elektryczne wraz z niezbędną do ich ładowania infrastrukturą. Będą to dwie stacje ładowania: jedna, dwustanowiskowa, na terenie zajezdni PKM, służąca do nocnego ładowania pojazdów oraz druga, zlokalizowana na przystanku Czechowice-Dziedzice Silesia ładowarka pantografowa, służąca do ich podładowywania w czasie dnia.

Tak