Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Pierwsi na Śląsku, na trzecim miejscu w kraju! Czechowice-Dziedzice ponownie wysoko w Rankingu ZPP

Wysokie, trzecie miejsce w Polsce i pierwsze miejsce na Śląsku zajęły Czechowice-Dziedzice w Ogólnopolskim Rankingu tworzonym przez Związek Powiatów Polskich. Wyróżnienie w Rankingu za 2020 rok nasza Gmina otrzymała w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Jest to powtórzenie wyniku z roku 2018, kiedy Czechowice-Dziedzice, od wielu lat utrzymujące się w pierwszej dziesiątce prestiżowego rankingu, znalazły się już na podium.

Konkurs ZPP jest bezpłatny i dobrowolny. Od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu oceniane są przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Kolejność na liście uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań. Klasyfikacja układana jest według punktacji. Warto podkreślić, że aby przy rosnącej konkurencji po raz kolejny zająć trzecie miejsce na ogólnopolskiej liście rankingowej, nasza gmina zgromadziła sześć i pół tysiąca punktów więcej w stosunku do roku 2018.

Czechowice-Dziedzice ocenione zostały wysoko, między innymi za skuteczne pozyskiwanie oraz sprawne wydawanie środków zewnętrznych, pochodzących zarówno z funduszy unijnych, jak i krajowych, opracowanie sektorowej (tematycznej) Strategii Rozwoju Gminy, modelową wręcz współpracę z przedsiębiorcami i reprezentującym ich samorządem gospodarczym oraz działania promujące edukację, kulturę i sport.

Ranking Gmin i Powiatów prowadzony jest po patronatem medialnym Magazynu Gospodarczego „Fakty” oraz dziennika ZPP „Warto Wiedzieć”. Gmina Czechowice-Dziedzice jest w nim notowana od wielu lat i zawsze plasuje się w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiej klasyfikacji, a w ostatnich sześciu latach w pierwszej piątce ogólnopolskiej klasyfikacji rankingu.

Tegoroczne, trzecie miejsce Czechowic-Dziedzic oznacza dla gminy powrót na podium ogólnopolskiej listy rankingowej.

ŁP

Nie