Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Noc naszpikowana kulturalną ofertą. Każdy mógł wybrać coś dla siebie

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią do naszego miasta wróciła Czechowicka Noc Kultury. Piąta edycja imprezy cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy do późnych godzin wieczornych uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Miejski Dom Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic oraz czechowicką strzelnicę.

Oficjalne otwarcie 5. Czechowickiej Nocy Kultury miało miejsce przed główną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Impreza nieprzypadkowo rozpoczęła się w tym miejscu, bowiem przed gmachem biblioteki otwarto plenerową wystawę "Kuźnia mistrzów gokartu... - a zaczęło się na czechowickim rynku". Na otwarcie wystawy zostali zaproszeni dawni kierowcy gokartów z Czechowic-Dziedzic, a jeden z nich - Andrzej Roehrich - wsiadł za stery kilkudziesięcioletniej maszyny i dał próbkę wyścigowych umiejętności na parkingu Starej Kablowni.

Na tym nie skończyły się kartingowe atrakcje. W siedzibie biblioteki kierowcy przygotowali jednodniową wystawę, na którą składały się prywatne pamiątki z czasów ich przygody z kartingiem. Ponadto wyświetlono film o historii czechowickiego kartingu przygotowany przez Urząd Miejski i Izbę Regionalną w Czechowicach-Dziedzicach.

Na terenie biblioteki odbyły się także warsztaty artystyczne, kiermasz książki przeczytanej, wystawa samochodów zabytkowych. Nie zabrakło również strefy gastronomicznej.

Punktualnie o godzinie 19.15 z parkingu Starej Kablowni do Bestwiny odjechał "Ikarus" Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Zabytkowy autobus PKM-u zawiózł kilkadziesiąt osób na nocne zwiedzanie kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprosił dzieci do wspólnych gier i zabaw. W siedzibie domu kultury odbyły się także zajęcia warsztatowe, "Rewia" kostiumowo-poetycka CTM Movimento i spotkanie z malarzem Florianem Kohutem. Wydarzenie w MDK-u zakończył nocny seans filmowy - w kinie Świt wyświetlono film "The Twin".

Udział w 5. Czechowickiej Nocy Kultury wzięła również czechowicka strzelnica i Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej, które zaprezentowało wystawę kilkudziesięciu pistoletów i karabinów. Perełką w kolekcji stowarzyszenia jest polski pistolet VIS wyprodukowany w 1939 roku przez fabrykę FB Radom. Chętni mogli spróbować swoich sił na strzelnicy.

5. Czechowicką Nocy Kultury zorganizowało: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, Izba Regionalna, Miejski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gmina Czechowice-Dziedzice.

Nie