Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Jak przetrwać pandemię w dobrym zdrowiu? Promocja zdrowych nawyków wśród najmłodszych

Zamknięcie szkół i ograniczenie aktywności najmłodszych może poważnie odbić się na wadze dzieci. Kwarantanna z pewnością sprzyjała podjadaniu, a czas spędzany przed komputerem lub telefonem wydłużał się. Zatem problem nadwagi i otyłości najmłodszych stał się bardzo aktualny.

Zdajemy sobie sprawę, że występowanie otyłości u dzieci i młodzieży wiąże się z poważnymi następstwami zdrowotnymi. Stad kolejny projekt Elżbiety Zarębskiej z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia, który trafił do czechowickich szkół i przedszkoli.

Zajęcia realizowane były we współpracy z Biurem ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego, w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem zajęć było wykształcenie w dzieciach zdrowych nawyków żywieniowych, edukacja w zakresie zdrowego stylu życia i zdrowych wyborów. Ten rodzaj profilaktyki pozytywnej wpisuje się także w działalność zapobiegającą tzw. uzależnieniom od czynności. Dzieci poznawały alternatywne sposoby aktywności i zabawy bez używania telefonu i komputera.

Zajęcia w szkole

- Kolejny mój projekt promocji zdrowia dedykowany najmłodszym, trafił już do szkół i przedszkoli. Uczymy się wspólnie komponować zdrowe posiłki, poznajemy znaczenie odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz snu. Podpowiadam najmłodszym jak można utrzymać dobrą formę w czasie kwarantanny – mówi Elżbieta Zarębska - Zachęcam do wspólnych ćwiczeń poprzez kreatywne zabawy ruchowe. Wskazuję dzieciom sposoby na ograniczenie podjadania przed komputerem. Podsuwam pomysły jak zorganizować sobie czas, aby nie myśleć o nadprogramowych przekąskach.

ŁP

Nie