Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Gminne Obchody "Dnia Ziemi". Warsztaty, odsłonięcie znacznika 19 południka i rajd rowerowy

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji Gmina Czechowice-Dziedzice przygotowała wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Gminne obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się już w środę 19 kwietnia. Tego dnia w Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach wzięli udział w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez Nadleśnictwo Bielsko oraz Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach we współpracy z CEE. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy w artykule „Warsztaty o gospodarce leśnej i gminnej przyrodzie w Centrum Edukacji Ekologicznej”.

 

Dwa dni później, w piątek 21 kwietnia, obchody Dnia Ziemi połączono z 550. urodzinami Mikołaja Kopernika. Dzieci i młodzież w Centrum Edukacji Ekologicznej odwiedził sam… Mikołaj Kopernik, w którego wcielił się sekretarz Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Jarosław Bugaj. Oczywiście jak przystało na wybitnego astronoma Mikołaj Kopernik zabrał ze sobą lunetę, dzięki czemu uczestnicy imprezy mogli zobaczyć m.in. plamy na słońcu.

Wcześniej wręczono nagrody w konkursach zorganizowanych w ramach projektu pt. „Z zapałem przeciwko zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice” oraz konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 z okazji Roku Kopernikowskiego. Wyniki konkursów załączamy poniżej artykułu.

laureaci jednego z konkursów

Jednym z elementów piątkowego wydarzenia było odsłonięcie kolejnego w mieście znacznika południka 19 stopni długości geograficznej wschodniej, który zaznaczono przy Centrum Edukacji Ekologicznej.

W imprezie wzięli udział zastępca burmistrza Maciej Kołoczek, wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka, zastępca prezesa Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Mirosław Danch i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach, Iwona Stańczyk.

start rajdu rowerowego na terenie CEE

Dzień później, w sobotnie przedpołudnie, ponad osiemdziesięciu uczestników rajdu rowerowego odbywającego się pod hasłem "Ziemia nasz dom - chrońmy ją" wystartowało spod Centrum Edukacji Ekologicznej w 34-kilometrową trasę szlakiem gminnych ciekawostek przyrodniczych. Rajd, który miał na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej, promocję roweru jako ekologicznego środka transportu i poznanie cennych obszarów przyrodniczych gminy, zorganizowali radny Rady Miejskiej Jerzy Bożek i Dariusz Przystał, we współpracy z CEE. Wydarzenie odbyło się pod patronatem burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta.

Gminne obchody Dnia Ziemi zorganizowali: Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach i Nadleśnictwo Bielsko.

Tak