Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Czechowicka biblioteka na 4. miejscu w Polsce i 1. na Śląsku. W rankingu „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki

W tegorocznym Rankingu Bibliotek, organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” i Instytut Książki, Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach uplasowała się tuż za podium, zajmując wysokie 4 miejsce. Jednocześnie uzyskała tytuł najlepszej biblioteki w województwie śląskim.

To ogromna radość i duma, tym bardziej, że – jak podkreślają bibliotekarze - ostatni rok, przez trwającą pandemię COVID-19, był bardzo trudny, a obostrzenia uniemożliwiały normalne funkcjonowanie i ograniczały kontakt z czytelnikiem. Bibliotekarze nie poddali się jednak i dostosowali ofertę do warunków, przenosząc część działań do sieci. Jak widać, starania zostały dostrzeżone, docenione i nagrodzone.

Z uwagi na sytuację epidemiczną, a co za tym idzie utrudniony kontakt z czytelnikiem, oceniano działania bibliotek w sieci – m. in. aktywność w mediach społecznościowych. O wysokiej pozycji czechowickiej książnicy zadecydowało także dobre przygotowanie merytoryczne pracowników, ilość odbytych przez nich szkoleń oraz zdobytych nagród i wyróżnień. Nie bez znaczenia pozostała bogata działalność kulturalno-edukacyjna – liczny udział w ogólnopolskich akcjach promujących czytelnictwo a także realizacja projektów w partnerstwie z ościennymi instytucjami kultury.

Wśród innych analizowanych kryteriów warto wymienić alternatywne formy wypożyczeń, takie jak książkomat czy książka na telefon oraz aktywność bibliotekarzy w zawodowych grupach i stowarzyszeniach – m. in.: LABIB, Związek Bibliotek Polskich czy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

To nie pierwszy sukces czechowickiej biblioteki w tym prestiżowym, branżowym konkursie. Przypomnijmy, że w 2011 roku czechowicka biblioteka wygrała pierwszą edycję Rankingu i została najlepszą biblioteką w Polsce, zaś w kolejnych latach kilkukrotnie zajmowała miejsce w pierwszej dziesiątce.

- Ale nie byłoby ani tego sukcesu, ani wcześniejszych, gdyby nie czytelnicy - podkreślają czechowiccy bibliotekarze - To wy jesteście sercem biblioteki, odwiedzacie, wypożyczacie, przychodzicie na wykłady i spotkania. Pracownicy MBP, na czele z Panią Dyrektor Ewą Kmiecik-Wronowicz zapewniają, że czwarte miejsce dodało im zapału do dalszej pracy. Gwarantują, że nie spoczną na laurach, tylko dołożą starań, by w przyszłorocznej edycji prestiżowego rankingu stanąć „na pudle”. Trzymamy zatem kciuki i serdecznie gratulujemy dotychczasowych osiągnięć!

***

Jak powstał ranking? Informacja Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej”

Wysłaliśmy ponad 2 300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast. Uzyskaliśmy 837 odpowiedzi. Ankieta zawierała 34 pytania. Ocenialiśmy m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniliśmy liczbę godzin otwarcia, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, książki kupione w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Przyznawaliśmy punkty m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe ale w wersji elektronicznej, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne i literackie. W tym roku punktowaliśmy także aktywność biblioteki w stowarzyszeniach czy uczestnictwo w pracowników na konferencjach czy seminariach. Opracowując ranking, wykorzystaliśmy – oprócz uzyskanych odpowiedzi – dane GUS.

 

Nie