Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Arrasy wawelskie. Zaproszenie na wykład Jacka Cwetleta

Zapraszamy na wykład Jacka Cwetlera pt. „Arrasy wawelskie”, który odbędzie się 21 czerwca 2021, godz. 18.30 w Piwnicy Muz MDK w Czechowicach-Dziedzicach. Wykład będzie nawiązywał do trwającej na Zamku Królewskim na Wawelu wystawy „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”, na którą to wystawę, w okresie wakacyjnym, zapraszamy Państwa wraz z czechowickim MDK. Szczegóły niebawem.

Wykład będzie opowieścią o jednej z najciekawszych i niezwykłych kolekcji, która powstała w wieku XVI, a w wiekach następnych miewała bardzo burzliwe losy. Od Zygmunta Starego, Królowej Bony i Zygmunta Augusta wszystko się zaczęło, powstała unikalna kolekcja ponad 330 arrasów. Kolekcję ostatni Jagiellon zapisał w testamencie swym poddanym. Jak źle „potraktował” arrasy Jan Kazimierz, a jeszcze gorzej żołnierze rosyjscy pod koniec XVIII w.

Pokój Ryski, działalność Mariana Morelowskiego w odzyskiwaniu arrasów z ZSRR, wrześniowa wędrówka 1939, przez Europę - na tratwach, samochodach, statkiem morskim do Francji, potem Wielka Brytania i na końcu Kanada. Batalie o zwrot arrasów, zwieńczone sukcesem pod koniec lat 50-tych XX w., powrót „Batorym”, etc. To tylko niektóre wątki, które zostaną poruszone na wykładzie.

Będzie także o samych arrasach, ich tematyce, powstawaniu i konserwowaniu.

plakat informacyjny

Tak