Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

38 kamer w systemie monitoringu wizyjnego miasta i gminy. W planach są kolejne urządzenia

System monitoringu wizyjnego miasta i gminy Czechowice-Dziedzice działa od 2004 roku. Dzięki kamerom i czujnym oczom operatorów systemu udało się ujawnić szereg wykroczeń i przestępstw.

Aktualnie w systemie pracuje 38 kamer. Większość z nich to cyfrowe, obrotowe urządzenia. Kilkunastokrotne przybliżenie obrazu umożliwia rozpoznanie twarzy nawet z odległości 200 metrów.

Kamery są zainstalowane zarówno w mieście, jak i na terenie wszystkich sołectw Gminy Czechowice-Dziedzice. - Cały czas pracujemy nad rozbudową tego systemu. Wiemy, że potrzeby są bardzo duże - mówi Sławomir Walczak, komendant Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

 

 

Bardzo ważnym elementem funkcjonowania systemu jest osoba, która pełni dyżur przed monitorami w komendzie straży miejskiej. - Musi być bardzo spostrzegawcza, potrafiąca wykorzystać wszystkie możliwości techniczne sprzętu. Operator po ujawnieniu zdarzenia natychmiast informuje dyżurnego jednostki, który na miejsce wysyła patrol straży miejskiej lub inne środki, bowiem ściśle współpracujemy z policją - wyjaśnia komendant.

Monitoring wizyjny na terenie gminy Czechowice-Dziedzice przyczynił się do ujawnienia wielu wykroczeń i przestępstw. Strażnicy najczęściej ujawniają przypadki wandalizmu - nanoszenie graffiti, niszczenie przystanków i elementów małej architektury. Kamery niejednokrotnie przyczyniają się także do ustalenia sprawców kolizji i wypadków drogowych.

Tak