Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

30 lat współpracy partnerskiej Czechowic-Dziedzic i Hiddenhausen

Z okazji przypadającego w tym roku trzydziestolecia współpracy partnerskiej Czechowic-Dziedzic i Hiddenhausen oraz jubileuszu 65-lecia istnienia Chóru Moniuszko, w miniony weekend gościliśmy w naszym mieście delegację z Niemiec, z Burmistrzem Hiddenhausen Andreasem Hüffmannem na czele.

Z tej okazji, wspólnie z członkami niemieckiej delegacji, na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach Burmistrz Marian Błachut posadził platan, jako symbol przyjaźni i współpracy naszych miast. Drzewo zostało opatrzone specjalną tabliczką, przypominającą o współpracy pomiędzy oboma miastami.

Wcześniej niemiecka delegacja miała okazję zobaczyć Skwer Stulecia z odbudowanym na nim Pomnikiem Wolności oraz zwiedzić nowy gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej. W programie wizyty znalazła się również wizyta na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz zwiedzanie nowej czechowickiej fabryki Valeo Siemens.  

Z kolei na deskach Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbył się uroczysty koncert jubileuszowy Chóru Mieszanego im. Stanisława Moniuszki. Oficjalnie 65-lecie powstania chóru miało miejsce rok temu, lecz z uwagi na pandemię przesunięto świętowanie na ten rok.

Piękny koncert chórzystów oraz zaproszonych solistów był okazją do podziękowań i wspomnień. Gratulując chórzystom pięknego jubileuszu Burmistrz Marian Błachut podkreślił, że Chór Moniuszko niejednokrotnie uświetniał swoimi występami miejskie uroczystości.

W wydarzeniu brali udział również przedstawiciele chóru Freundschaft, który od wielu lat współpracuje z czechowickim chórem.

Trzy dekady sformalizowanych relacji, wzajemnych wizyt, przerodziły się w serdeczną przyjaźń i zrozumienie.

Tak