Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow grudzień 2009 arrow Usuń azbest!
Usuń azbest! PDF Drukuj E-mail
wtorek, 08 grudzień 2009
Gmina Czechowice-Dziedzice od 2003 r. pomaga mieszkańcom w usuwaniu odpadów azbestowych. W roku 2009 usunięto z terenu zabudowy jednorodzinnej 68,22 ton odpadów zawierających azbest, a łącznie od 2003 roku – ponad 542 tony. Każdy mieszkaniec posiadający na terenie swojej posesji wyroby zawierające azbest ma obowiązek zgłosić ten fakt w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach poprzez wypełnienie stosownej ANKIETY.

Ankiety są do pobrania w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego oraz w biurze podawczym Urzędu Miejskiego. W roku 2010 Gmina Czechowice – Dziedzice wzorem lat ubiegłych będzie finansowała odbiór odpadów zawierających azbest z terenu posesji mieszkańców, którzy wcześniej ankietę wypełnili. Ze względu na ograniczone środki finansowe warto się pośpieszyć i już teraz złożyć wypełnioną ankietę.

Warto wiedzieć:

W 2003 r. rozpoczęto realizację rządowego programu, którego głównym celem jest usunięcie stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest. Realizacja programu jest przewidziana na lata 2003 – 2032, tak aby z terenu Polski całkowicie usunąć wyroby z azbestem w sposób nie zagrażający zdrowiu ludzi i środowisku.

Włókna azbestowe charakteryzują się wyjątkową odpornością na działanie czynników chemicznych, kwasów, zasad, wody morskiej, są ognioodporne a jednocześnie bardzo elastyczne i sprężyste.

Najczęściej azbest stosowany był do produkcji pokryć dachów (eternit i papa dachowa), pokryć podłóg (płytki PCV), płyt elewacyjnych i balkonowych, rur do instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i C.O., izolacji cieplnej (bojlerów, kotłów, wymienników ciepła, przewodów C.O), izolacji akustycznej obiektów użyteczności publicznej, przewodów wentylacyjnych i kominowych, pieców przemysłowych, zsypów w blokach, sprzęgieł i hamulców do wind, ochrony wyrobów tekstylnych, np. rękawic, koców ognioodpornych

W Polsce do 1998 roku obowiązuje zakaz wytwarzania i stosowania wyrobów azbestowych. Jednak nadal wiele z tych wyrobów znajduje się w naszym otoczeniu.
Główne zagrożenie dla organizmu ludzkiego stanowią włókna azbestowe. Ich wdychanie może powodować pylicę azbestową, nowotwory złośliwe - rak płuca i opłucnej, zgrubienia opłucnej. Skutkiem oddziaływania azbestu na skórę może być wystąpienie zapaleń skórnych, dermatoz, brodawek.

Więcej szczegółowych informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach przy pl. Jana Pawła II 1,
tel. 032 214-71-69 oraz informacje znajdują się na stronach internetowych: www.bazaazbestowa.pl, www.mg.gov.pl

Główny Koordynator Programu w Ministerstwie Gospodarki
pl. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa
tel. 022 693-56-43,022 693-54-17, fax 022 693-40-23

< Poprzedni   Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL