Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow listopad 2009 arrow Józef Wrzoł kandydatem do nagrody im. Ks. Prałata Józefa Londzina
Józef Wrzoł kandydatem do nagrody im. Ks. Prałata Józefa Londzina PDF Drukuj E-mail
piątek, 06 listopad 2009
W piątek,  6 listopada 2009 r. starosta bielski po raz jedenasty  wręczy  nagrodę im. Ks. Prałata Józefa Londzina. Uroczystość odbędzie się o godz. 17.00 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Zgłoszenia do nagrody przesyłają wszystkie gminy powiatu bielskiego. Kandydatem Czechowic-Dziedzic do nagrody jest Józef Wrzoł - propagator i badacz dziejów oraz kultury regionu.

Burmistrz Marian Błachut uzasadniając wybór kandydata napisał w zgłoszeniu: „Wyrażam nadzieję, że  trud, pasja i umiłowanie  małej ojczyzny przez Józefa Wrzoła zostanie dostrzeżony i wyróżniony spośród grona zgłoszonych kandydatów”. 
 
Nagroda im. Ks. Prałata Józefa Londzina  - wielkiego patrioty, posła, działacza społecznego i samorządowego Ziemi Bielskiej i Cieszyńskiej, została ustanowiona przez Starostę Bielskiego z okazji 70 rocznicy śmierci księdza, dla upamiętnienia nieprzemijających zasług wybitnej postaci, jaką był ks. Józef Londzin. Nagroda wręczana jest corocznie w dowód uznania i uhonorowania osób, które w działalności naukowej, kulturalnej, artystycznej i samorządowej nawiązują do idei realizowanych przez Ks. Lodzina, wnosząc trwałe i humanistyczne wartości do życia społecznego i kulturalnego regionu, rozsławiając i promując naszą "małą Ojczyznę”. 

 
Kandydat gminy Czechowice-Dziedzice
do nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Prałata Józefa Londzina:
JÓZEF WRZOŁ


Józef Wrzoł – propagator i badacz dziejów oraz kultury regionu. Pan Józef urodził się w 1928 r. w Zabrzegu, gdzie mieszka do dziś. Patrząc na jego życiorys otwiera się długa lista organizacji,  w których działał i  działa do dzisiaj. Był prezesem Koła Pszczelarzy w Zabrzegu, skarbnikiem  w Towarzystwie Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, członkiem Kapituły Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. J. Londzina, członkiem Komitetu Budowy Gazociągu Bronów-Ligota-Zabrzeg. Udzielał się również  w lokalnym samorządzie, jako  radny czechowickiej Rady Miejskiej.

Działalność Józefa Wrzoła na rzecz lokalnej społeczności, jego wkład w krzewienie miłości do małych ojczyzn i  kronikarska pasja została doceniona poprzez nominowanie go w 1999 r. do nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina, jest również laureatem prestiżowej nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice A.D. 2005.

Mieszkańcom Gminy Czechowice-Dziedzice  Józef Wrzoł  dał się poznać nade wszystko jako kronikarz dziejów i losów ludzkich. W swoim pisarskim dorobku ma kilka książek,  w których  zachowuje obraz swej małej ojczyzny.
- Ponad wszystko stawiam i uznaję konkretną pracę dla dobra drugiego człowieka. To właśnie dobro człowieka jest dla mnie wystarczającą motywacją do działalności i stąd moja dotychczasowa  aktywność społeczna. Swoje działanie widzę wśród ludzi i dla ludzi – powiedział  z jednym z wywiadów  Józef Wrzoł.|

Ocalić od zapomnienia, przywrócić znaczenie, przypominając historię  -  kształtować tożsamość współczesnych  - to przesłanie licznych  książek autorstwa  Józefa Wrzoła. Poprzez słowo pisane postanowił bowiem przybliżyć Zabrzeżanom ich małą ojczyznę  i ludzi,   którzy ją tworzyli. Pierwsza  książka Józefa  Wrzoła,  to historia jego rodu „W służbie Boga i Ojczyzny Ród Wrzołów z Zabrzega”, to nie tylko kronika rodzinna, to przyczynek do poznania dziejów cieszyńskiej wsi. Kolejna publikacja „Cmentarz w Zabrzegu”  - to obszerna publikacja, w której znalazło się ponad 100 biogramów, które Józef Wrzoł wraz z współautorem książki Władysławem Tycem zebrał podczas niezliczonych rozmów z mieszkańcami Zabrzega i ich krewnymi.  W ten sposób zabrzeski kronikarz ocalił od zapomnienia wiele ludzkich losów, ale udało się i znacznie więcej: zza pojedynczych biografii ukazał się obraz całej społeczności, działalności organizacji rozwijających patriotyzm i życie religijne. „Ta książka jest dla nas i naszych potomnych. Przyszłe pokolenia znajdą w niej swoje korzenie”  – przyznawali autorzy we wstępie do opracowania.

Kalejdoskop życia społecznego Zabrzega wyłania się z kolejnej książki Józefa Wrzoła „Zabrzeg i jego mieszkańcy na fotografii dawniej i dziś”, to systematyczny opis i bogata dokumentacja zdjęciowa rożnych dziedzin życia dawnego i współczesnego Zabrzega – historia parafii, szkolnictwa, dzieje organizacji i ludzi. Pan Józef zaangażował się w przypomnienie sylwetki swego stryja  -  ks. dr Ludwika Wrzoła jednego spośród wielu kapłanów Śląską Cieszyńskiego, który z miłości do Boga i Ojczyzny oddał swe życie - zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Wspólnie z ks. Dr Karolem Mozorem napisał książkę „Ksiądz prałat dr Ludwik Wrzoł w służbie Bogu i Ojczyźnie” i włączył się w proces jego beatyfikacji.

Wielki szacunek dla ludzi i historii przyświeca wybitnemu mieszkańcowi Zabrzega  w każdym jego działaniu, potrafi skupić wokół swej idei społeczność swej małej ojczyzny.

Między innymi dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Józefa Wrzola Zabrzeg  uczcił swego wybitnego rodaka - ks. Józefa Londzina  - stawiając mu  pomnik. 
< Poprzedni   Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL