Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow listopad 2009 arrow Pomnik Wolności
Pomnik Wolności PDF Drukuj E-mail
środa, 04 listopad 2009
We wrześniu 2009 roku minęła 85 rocznica uroczystego odsłonięcia w Dziedzicach Pomnika Wolności i 70 rocznica zburzenia go przez hitlerowców. Dzieje pomnika, który gromadził wokół siebie mieszkańców Czechowic i Dziedzic podczas podniosłych uroczystości patriotycznych przywołuje w swym kolejnym materiale Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Plac Wolności, który usytuowany jest na wprost dworca kolejowego, był w dwudziestoleciu międzywojennym miejscem wielu ważnych patriotycznych uroczystości. Tutaj obchodzono rocznice Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości 11 listopada oraz rocznice legionowe. Te ostatnie były bardzo ważne dla mieszkańców naszego miasta, wszak 40 ochotników już 25 sierpnia 1914 roku wyruszyło z Dziedzic i Czechowic do Legionów Piłsudskiego.
 
Zebrani gromadzili się przed Pomnikiem Wolności, który uroczyście odsłonięto 14 września 1924 roku. Było to dzieło artysty z Krakowa Jana Raszki. Pomnik wybudowany został ze składek społecznych. Kamienny obelisk miał wysokość 6 metrów, na jego podstawie po lewej i prawej stronie znajdowały się dwie alegoryczne figury legionisty i górnika-powstańca. Na tablicy umieszczono napis: „Nie damy ziemi skąd nasz ród”. Po śmierci Józefa Piłsudskiego w 1935 roku na obelisku znalazł się także medalion z jego popiersiem i zmieniono Godło.
 
Pomnik został zniszczony przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Przez lata wymazany z krajobrazu naszego miasta pomnik wrócił, choć w zmienionej formie, na swoje miejsce 11 listopada 1993 roku. Upamiętniono wówczas Pomnik Wolności jego „cieniem”, który wyznaczono w miejscu ustawienia pomnika, a w 1996 roku umieszczono tam ocalone oryginalne części pomnika i tablicę pamiątkową informująca o historii obelisku. Dziś znów jak przed laty Plac Wolności jest miejscem patriotycznych uroczystości i gromadzi mieszkańców naszego miasta w dniu 11 listopada.

Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic
< Poprzedni   Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL