Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow ŚRODOWISKO arrow Pomniki przyrody
Pomniki przyrody PDF Drukuj E-mail
Pomnikami przyrody zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku są to pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczającymi się indywidualnymi cechami np. okazałe sędziwe drzewa, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice znajduje się 9 pomników przyrody w tym 8 drzew pojedynczych i 1 aleja złożona z lip drobnolistnych, które z uwagi na swoje położenie i sędziwy wiek warto zobaczyć.


A oto najstarsze i najokazalsze drzewa pomnikowe:

Dąb szypułkowy

Dąb szypułkowy położony przy ul.Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach na wysokości ogrodzenia Probostwa Parafii Św.Katarzyny popularnie zwany Bartkiem, o wymiarach: obwód pnia 525 cm, wysokość 24m i jest to najstarszy pomnik przyrody biorąc pod uwagę rok objęcia ochroną.Aleja lip drobnolistnych

Aleja lip drobnolistnych położona przy ul.Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach tuż obok pomnika „Bartka”, niegdyś wyznaczała drogę do Kościoła św.Katarzyny, aleja złożona jest z lip, które podobnie jak lipy rosnące przy Pałacu Kotulińskich były cięte w kandelabry, stąd też popularna ich nazwa lipy kandelabrowe.Dąb szypułkowy rosnący przy ul.SłowackiegoDąb szypułkowy rosnący przy ul.Słowackiego w Czechowicach-Dziedzicach na wysokości bloku nr 27 Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, o wymiarach: obwód 370 cm, wysokość 21 m i jak na typowo miejskie siedlisko drzewo to posiada bardzo dobrą kondycję biologiczną.
Dąb szypułkowy rosnący przy ul.Miarki 16


Dąb szypułkowy rosnący przy ul.Miarki 16 w Czechowicach-Dziedzicach o wymiarach: obwód 365 cm, wysokość 20m, posiada piękną rozłożystą koronę i również jest w bardzo dobrej kondycji biologicznej.      Dąb szypułkowy rosnący u zbiegu ul.Dworskiej i ul.Woleńskiej w Ligocie

Dąb szypułkowy rosnący u zbiegu ul.Dworskiej i ul.Woleńskiej w Ligocie, o obwodzie 540 cm i wysokości 28 m, to nasz najwyższy pomnik przyrody.

Dąb szypułkowy rosnący na terenie cmentarza Parafii Opatrzności Bożej w Ligocie

Dąb szypułkowy rosnący na terenie cmentarza Parafii Opatrzności Bożej w Ligocie, o obwodzie 510cm i wysokości 22m, drzewo to mimo znacznego ubytku w pniu głównym posiada bardzo duże walory krajobrazowe.
Dąb szypułkowy rosnący przy ul.Pańskiej w Ligocie

Dąb szypułkowy rosnący przy ul.Pańskiej w Ligocie, w skarpie cieku wodnego Młynówki o obwodzie 430m i wysokości 23m. Dąb szypułkowy rosnący przy ul.Ochodzkiej w Ligocie
Dąb szypułkowy rosnący przy ul.Ochodzkiej w Ligocie, w odległości 65m od mostu na Iłownicy, o wymiarach 520cm i wysokości 23m


Lipa drobnolistna rosnąca przy ul.Burzej w Ligocie


Lipa drobnolistna rosnąca przy ul.Burzej w Ligocie o obwodzie 330 cm i o wysokości 25 m, o bardzo malowniczej i rozłożystej koronie o rozpiętości 20m.

 

 

A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL