Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow sierpień 2009 arrow Zagłosuj na nasz cud architektury
Zagłosuj na nasz cud architektury PDF Drukuj E-mail
wtorek, 11 sierpień 2009
Województwo Śląskie jest jednym z najciekawszych regionów Polski.  Modernizm i socrealizm, nowoczesne konstrukcje i stare zamczyska. Śląskie zadziwia nie tylko krajobrazami ale i zabytkami. Właśnie dlatego Telewizja Silesia wraz z portalem MMSilesia.pl zorganizowali dla mieszkańców tego regionu zabawę na wzór ogólnoświatowego plebiscytu New7Wondres. W śląskiej edycji konkursu internauci wybierają  7 cudów architektury Województwa Śląskiego. Wśród nominowanych obiektów znalazł się Kościół Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. Pierwszy etap trwa do końca 15 sierpnia br. - wtedy to zostaną wyłonione finałowe obiekty. Oddaj swój głos !!!

Dotychczas najmocniej swoim obiektom pomagają internauci z Bytomia, Rybnika i Tychów.

Pospolite ruszenie bytomian poskutkowało. W czołówce obiektów znalazły się wszystkie bytomskie propozycje: Elektrociepłownia Szombierki ma 378 głosów, Szyb Krystyna 341, Cmentarz Mater Dolorosa 323 a bytomski rynek 318. Tyscy internauci pomogli natomiast wejść do czołówki takim obiektom jak: Tyskie Browary Książece z 180 głosami, Kościół Św. Ducha z 145 czy Zameczek Promnicki, mający 162 głosy.

Spoza tych dwóch miast najwięcej głosów uzyskały jeszcze: Katowicki Spodek 330 głosów, Zamek i park zamkowy w Pszczynie - 288 głosów, Kolejowy most Zamysłowski - 218, Bazylika św. Antoniego w Rybniku 286, Ruiny zamku Ogrodzieniec 202, oraz Radiostacja Gliwicka z 173 głosami. Tuż za czołówką "czają się" między innymi: Opactwo w Rudach, nikiszowiecki rynek czy Kościół św. Stanisława w Czeladzi.

Jeszcze wszystko może się zmienić. Głosowanie w pierwszym etapie trwa do 15 sierpnia. Wtedy to wyłonione zostaną finałowe obiekty, z których intrnauci wybiorą oficjalne "7 cudów architektury woj. śląskiego".

Głosowanie oraz miniaturki zdjęć można znaleźć  na witrynie Telewizji Silesia. Zachęcamy wszystkich do oddawania głosów na Kościół Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. GŁOSUJ.

 Kościół Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach

O kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach - Dziedzicach można powiedzieć, że należy do ikon polskiej architektury na Śląsku.
Kościół ten wybudowano dopiero w 1998 roku, według projektu architekta, Stanisława Niemczyka. Budowa trwała zaledwie 3 lata, a już rok później kościół ten otrzymał nagrodę "Grand Prix" w konkursie "Architektura roku 1999", przyznawaną przez Wojewodę Śląskiego, Architekta Wojewódzkiego i Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział w Katowicach.

W Roku Jubileuszowym 2000, 29 października biskup bielsko - żywiecki, Tadeusz Rakoczy dokonał konsekracji kościoła. Wielu architektów nazywa go polską "Sagradą Familią", na podobieństwo tej autorstwa Gaudiego.

Patronat honorowy nad całym przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa  Śląskiego Bogusław Śmigielski.
 

< Poprzedni   Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL