Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow marzec 2009 arrow Ksiądz Józef Londzin - 80 rocznica śmierci
Ksiądz Józef Londzin - 80 rocznica śmierci PDF Drukuj E-mail
wtorek, 24 marzec 2009
ksiądz Józef Londzin21 kwietnia 2009 roku przypada 80 rocznica śmierci księdza Józefa Londzina - wybitnego kapłana, pisarza, działacza narodowego oraz społecznego, który pochodził z Zabrzega i był niestrudzonym działaczem na rzecz polskości Śląska Cieszyńskiego. W rodzinnej wsi zbudowano mu pomnik, a jego imię nosi Zespół Szkół w Zabrzegu. Dokonania wybitnego kapłana przypomina materiał przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic - Dziedzic.

Józef Londzin urodził się 3 lutego 1862 r. w Zabrzegu. Był synem także Józefa - nauczyciela i organisty w Zabrzegu, ogrodnika, pszczelarza i przez pewien czas członka popularnej orkiestry rodzinnej Londzinów.

Członkowie Rady Nadzorczej Księstwa CieszyńskiegoPrzyszły ksiądz Józef Londzin ukończył niemieckie gimnazjum (polskich gimnazjów wówczas nie było) w Bielsku, a następnie teologię w Seminarium Teologów Polskich w Ołomuńcu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1889 roku. Był wikarym w Strumieniu, Międzyrzeczu i Cieszynie. Tu w Cieszynie rozpoczął aktywną pracę na niwie narodowej i społecznej. Najpierw pomagał Pawłowi Stalmachowi w redagowaniu „Gwiazdki Cieszyńskiej”, a od 1890 roku przez czterdzieści lat był jej redaktorem. W gazecie tej swoje utwory zamieszczali: Maria Konopnicka (m.in. sławną Rotę), Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Bolesław Prus, Adam Asnyk i inni. Ksiądz Józef Londzin był wybitnym działaczem Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego (najpierw jako członek Zarządu Głównego, później skarbnik, a w latach 1903-1904 był prezesem). Zaangażował się na rzecz otwarcia pierwszego polskiego gimnazjum, które powstało w 1895 roku w Cieszynie (objął w nim obowiązki katechety). Wkrótce gimnazjum to dzięki staraniom Polaków zostało upaństwowione i koszty jego utrzymania przejęło państwo. Ksiądz Józef Londzin powołał do życia Towarzystwo Opieki nad Kształcącą się Młodzieżą im. błogosławionego Melchiora Grodzieckiego (1906), Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, działał w Związku Śląskich Katolików, w katolickim Dziedzictwie błogosławionego Jana Sarkandra dla Ludu Polskiego na Śląsku, w Szkolnej Radzie Okręgowej, Radzie Nadzorczej Związku Spółek Rolniczych, w Cieszyńskiej Spółce Rolniczo-Handlowej „Ziemia”, w turystycznym Polskim Towarzystwie „Beskid Śląski” i przyczynił się do budowy schronisk turystycznych na Ropiczce i na Stożku.

Jako pisarz jest ksiądz Józef Londzin autorem książek: „Kościoły drewniane na Śląsku Cieszyńskim”, „Stan szkół ludowych w Księstwie Cieszyńskim na początku XIX wieku” i bardzo cenionej „Bibliografii druków polskich w Księstwie Cieszyńskim”.

Ksiądz pod koniec życiaKsiądz Józef Londzin był wybitnym działaczem politycznym. W latach 1907 - 1918 był posłem do parlamentu w Wiedniu, broniącym interesów ludu polskiego w wielonarodowej monarchii Austro-Węgierskiej. W okresie tworzenia się niepodległej Polski był jednym z przewodniczących faktycznej władzy polskiej w Cieszyńskiem - Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego (1918 - 1920). W 1919 roku został posłem w Warszawie, a w 1928 senatorem Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1927 roku aż do śmierci był także burmistrzem Cieszyna. Założył drukarnię, w której drukowano „Gwiazdkę Cieszyńską”, modlitewniki, broszury i książki. Jego dewizą było „Wszystko dla Boga i Ojczyzny”. Ksiądz Józef Londzin zmarł 21 kwietnia 1929 r. i został pochowany na cieszyńskim Cmentarzu Komunalnym w Alei Zasłużonych obok wielkich krzewicieli polskości Karola Miarki i Pawła Stalmacha.

Ojciec księdzaDla upamiętnienia tego wybitnego kapłana Starosta Bielski ustanowił Nagrodę im. Księdza Józefa Londzina, która przyznawana jest corocznie ludziom, którzy zasłużyli się dla powiatu, wnosząc trwałe i humanistyczne wartości do życia kulturalnego i społecznego naszego regionu. W 2000 roku laureatem nagrody został przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic p. Erwin Woźniak.

Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

< Poprzedni   Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL