Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow czerwiec 2013 arrow Święto Dziękczynienia z delegacją gminy
Święto Dziękczynienia z delegacją gminy PDF Drukuj E-mail
czwartek, 06 czerwiec 2013
W niedzielę 2 czerwca br. w Warszawie na Polach Wilanowskich przy Centrum Opatrzności Bożej, odbyło się po raz szósty Święto Dziękczynienia z procesją z relikwiami św. Andrzeja Boboli z okazji 75. rocznicy ich sprowadzenia do Polski. Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz zaprosił na tę uroczystość Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta.

 

 

Na uroczystość zaproszono przedstawicieli wszystkich miast, przez które w czerwcu 1938 roku przejeżdżał pociąg wiozący relikwie św. Andrzeja Boboli (Zebrzydowice, Czechowice-Dziedzice, Kraków, Mysłowice, Katowice, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Poznań, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Sieradz, Łódź Kaliska, Sochaczew i Warszawa).

Niedzielną uroczystość rozpoczęła procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli (patron naszego miasta), która przeszła trasę liczącą 12 km z Pl. Piłsudskiego pod Świątynię Opatrzności Bożej. Około godz. 9:20 dotarła do Belwederu, gdzie nastąpiło niecodzienne wydarzenie nawiązujące do roku 1938, kiedy to ówczesny Prezydent RP Ignacy Mościcki wyszedł do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Podczas tegorocznej procesji, Ks. Kazimierz Kardynał Nycz oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, wspólnie powitali i przemówili do wiernych przed Belwederem.
O godz. 12 rozpoczęła się Msza Święta Dziękczynna, którą pod przewodnictwem Ks. Kazimierza Kardynała Nycza, koncelebrowali Ks. Bechara Kardynał Boutros Rai, Patriarcha Antiochii, Abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Franciszek Kardynał Macharski, Ks. Abp Henryk Hoser z diecezji warszawsko-praskiej, Ks. Abp Szczepan Wesoły z Rzymu oraz inni biskupi z kraju. Homilię wygłosi Ks. Arcybiskup Gerhard Ludwig Müller – Prefekt Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Oprócz Burmistrza Mariana Błachuta wraz z małżonką Jadwigą Czechowice-Dziedzice na uroczystości reprezentował I Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek, również z małżonką Agnieszką. Miasto reprezentowała też delegacja czechowickiej Parafii pw. św. Andrzeja Boboli z o. Januszem Śliwą na czele.

Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy Metropolity Warszawskiego Ks. Kazimierza Kardynała Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni, jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski Kardynał Józef Glemp.

 

 

 

 

 

< Poprzedni   Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL