Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow czerwiec 2013 arrow PKM Czechowice-Dziedzice testuje autobus komunikacji miejskiej z napędem hybrydowym
PKM Czechowice-Dziedzice testuje autobus komunikacji miejskiej z napędem hybrydowym PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 03 czerwiec 2013
Czechowice-Dziedzice dołączyły do miast testujących najnowocześniejsze rozwiązania w publicznym transporcie zbiorowym. Taką nowoczesną i ekologiczną propozycją są autobusy o napędzie hybrydowym. Solaris Urbino 12 Hybrid to innowacyjny, ekonomiczny i komfortowy autobus komunikacji miejskiej. Wnętrze pojazdu charakteryzuje się funkcjonalnością i nowoczesnym wyglądem.

 

 

Z zewnątrz, autobus nie wiele różni się od eksploatowanych przez PKM Czechowice-Dziedzice autobusów Solaris Urbino 12. Wyjątkowość tego autobusu polega na jego sposobie napędzania. Autobus posiada silnik diesla, spełniający wygórowane normy emisji spalin oraz dwa silniki elektryczne. Zastosowana jednostka napędowa ma charakter hybrydowy. Połączenie napędu spalinowego i elektrycznego pozwala autobusowi zredukować zużycie paliwa nawet o 30 proc. Silnik spalinowy ma moc 225 koni mechanicznych oraz 6,7 litra pojemności, a elektryczny maksymalnie – 44kW. Skrzynia biegów jest w pełni zautomatyzowana. Silnik elektryczny składa się z 4 baterii litowo-jonowych, znajdujących się pod siedzeniami. Sterowanie układem napędowym odbywa się automatycznie. Solaris Urbino 12 Hybrid jest wyposażony w automatyczny system start/stop. Gdy autobus podjedzie na przystanek i otworzą się drzwi silnik wyłącza się. W momencie gdy ostatnie drzwi zamykają się silnik zostaje uruchomiony. Co najważniejsze, kierowca nie musi w tym czasie wykonywać żadnych dodatkowych czynności.
Ten ekologiczny i ekonomiczny pojazd będzie testowany przez PKM Czechowice-Dziedzice do 9. czerwca br.

PKM

 

 

 

 

< Poprzedni
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL