Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow luty 2013 arrow Pierwsze zimowe remonty nawierzchni gminnych dróg
Pierwsze zimowe remonty nawierzchni gminnych dróg PDF Drukuj E-mail
wtorek, 05 luty 2013
Wraz z topnieniem pokrywy śnieżnej i odsłonięciem pierwszych szkód i ubytków "zimowych" w nawierzchniach dróg gminnych Wydział Inwestycji i Zarządu Drogami Urzędu Miejskiego przystąpił do pierwszych prac remontowych na najbardziej uciążliwych odcinkach dróg gminnych. Od kilku dni łatane są dziury w centrum miasta m.in. na ulicach Kolejowej, Niepodległości i Słowackiego.

 

 

W tym roku po raz pierwszy w naszej gminie stosowane będą materiały oparte na najnowszych technologiach pozwalające na wykonanie szybkich, sprawnych i skutecznych uzupełnień nawierzchni ulic. Jest to tzw. „repasfalt na zimno” - nowatorski produkt na rynku budownictwa drogowego - nowoczesne lepiszcze bitumiczne, którego właściwości pozwalają na znaczną redukcję kosztów, związanych z remontami dróg. Produkt ten jest z powodzeniem stosowany od kilku lat w krajach Europy Zachodniej. O jego zaletach przekonały się już przedsiębiorstwa i instytucje zajmujące się utrzymaniem dróg i autostrad w Niemczech, Belgii, Holandii i innych. Od niedawna takie mieszanki dostępne są również w Polsce.

Repasfalt „na zimno”
to specjalna mieszanka mineralno-asfaltowa służąca do naprawy nawierzchni drogowych, przydatna w każdych warunkach klimatycznych, zwłaszcza w okresie zimowym i przy niekorzystnej pogodzie, w sytuacjach wymagających  szybkiego reagowania i działania. Mieszanka ta jest materiałem wyjątkowo odpornym na warunki atmosferyczne i wytrzymałym mechanicznie. Mieszanki mineralno-asfaltowe „na zimno” można ją stosować - w odróżnieniu do tradycyjnych lepiszczy stosowanych przy remontach dróg - do wypełniania dziur i przełomów na niemal każdym podłożu (asfalt, beton, płyta, podłoże tzw. ustabilizowane). Przeznaczona jest przede wszystkim do wykonywania tzw. remontów cząstkowych - wypełniania ubytków i wybojów oraz miejscowego wyrównywania i profilowania nawierzchni dróg i chodników. Przede wszystkim, jazda po takim wypełnieniu możliwa jest natychmiast po zakończeniu robót - i co jest istotne - nie powoduje przez to utrudnień komunikacyjnych. Zaletą repasfaltu „na zimno” jest również to, że można go układać niezależnie od warunków pogodowych, może być układany zarówno na mrozie, jak i deszczu czy śniegu - i nie zmniejsza to jego wytrzymałości. Zwykły asfalt nie powinien być kładziony przy mrozie, deszczu czy śniegu, gdyż powoduje to znaczne obniżenie jego parametrów, a co za tym idzie - jego wytrzymałości. Ponadto, repasfalt „na zimno” sam się zagęszcza, co eliminuje konieczność używania ciężkiego sprzętu, zagęszczarek, walców itd. Wystarczy go wysypać do wypełnianej dziury i ubić ręcznie, np. łopatą, a następnie posypać piaskiem - a koła przejeżdżających po nim pojazdów - a nawet podeszwy butów przechodzących pieszych - zagęszczą go i ubiją do właściwych parametrów i wytrzymałości takiej, jaką posiada asfalt kładziony tradycyjnie, na gorąco i z użyciem ciężkich ubijarek oraz walców. Mieszanka taka "dojrzewa" i utwardza się sama w wypełnieniu i żadne obciążenie ruchem nie ma wpływu na jej parametry ani kształt. Aby wypełnić dziury i inne ubytki nawierzchni dróg „zimnym asfaltem”, nie trzeba nawet przycinać krawędzi ani osuszać łatanej nawierzchni, nie trzeba również stosować tzw. emulsji wykończeniowych, co pozwala na szybkie i skuteczne działanie. Stosowanie „zimnego” asfaltu oznacza nie tylko taką samą skuteczność i wytrzymałość uzupełnionej nawierzchni, ale także przyspiesza prace remontowe, dodatkowo uniezależniając ich wykonanie od warunków pogodowych. Przy takich warunkach atmosferycznych jakie panują obecnie, jest to najszybsza i najskuteczniejsza metoda naprawy zniszczonej zimą nawierzchni.

Jednostkowe koszty napraw repasfaltami „na zimno” są wyższe od kosztów napraw wykonywanych materiałami  i metodami tradycyjnymi, jednak technologia ta pozwala na znacznie szybszą likwidację zagrożeń i tym samym poprawę bezpieczeństwa ruchu.

 

 

 

 

< Poprzedni   Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL