Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow ŚRODOWISKO arrow Pielęgnacja drzew
Pielęgnacja drzew PDF Drukuj E-mail
czwartek, 07 styczeń 2010
Pomnik przyrody - drzewoWłaściciele drzew  o walorach przyrodniczo-krajobrazowych  mogą, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej nr XXV/226/08 z 23 września 2008 r., ubiegać się o sfinansowanie ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych sędziwych drzew.

Osoby fizyczne, będące właścicielami drzew o walorach przyrodniczo-krajobrazowych tj. drzew o obwodzie  pnia powyżej 200 cm mierzonego  na wysokości 130 cm  mogą,  począwszy od roku 2010 w terminie od 4 stycznia do 15 września danego roku, złożyć wniosek o sfinansowanie zabiegów  pielęgnacyjnych  i ochronnych obejmujących cięcia sanitarne, korygujące, prześwietlające, formowanie i odmładzanie, a także kiedy zachodzi taka konieczność, zastosowanie  elastycznych wiązań.

Alej lipDrzewa należą do najważniejszych składników przyrody  zwłaszcza  w środowisku miejskim. Pełnią, oprócz walorów  krajobrazowych,  ważne funkcje m.in. pochłaniając bardzo duże ilości  zanieczyszczeń. Sieć drobnych  gałązek, duża ilość liści czy igieł drzew w bilansie rocznym zatrzymują wodę, ograniczają parowanie i szybki  spływ wody deszczowej. Prawdziwy wypoczynek i spokój możemy osiągnąć wypoczywając w otoczeniu drzew. Jedno sędziwe drzewo jest producentem tlenu w ilości porównywalnej do produkcji tlenu, pochodzącego od paru tysięcy nowo posadzonych sadzonek.  Stuletni dąb lub buk podczas letniego dnia zaspokaja zapotrzebowanie na tlen 25 osób.

Biorąc pod uwagę te ważne funkcje drzew oraz  zgłaszane potrzeb  w zakresie konieczności  wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, a także słabnące zainteresowanie mieszkańców akcją „Posadź swoje drzewko” podjęto nową uchwałę obejmującą utrzymanie drzew o walorach przyrodniczo-krajobrazowych na terenie naszej gminy.

Akcja „Posadź swoje drzewko” była prowadzona od 1995 roku i w okresie tym wydano mieszkańcom ponad 100 tys. drzew i krzewów ozdobnych. Mamy nadzieję, że zaproponowany program ochrony starych drzew spełni oczekiwania mieszkańców naszej gminy.

ZASADY FINANSOWANIA
WNIOSEK O SFINANSOWANIE

A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL