Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow O GMINIE arrow Miasta partnerskie
Miasta partnerskie PDF Drukuj E-mail
Współpraca z miastami partnerskimi polega na wymianie doświadczeń w różnych dziedzinach życia i pracy samorządów, oraz na nawiązywaniu kontaktów sprzyjających społecznościom lokalnym współpracujących regionów. Szczególnie przejawia się to na niwie sportowej i kulturalnej.

Herb miasta partnerskiego HiddenhausenHiddenhausen - to miasto w północno - zachodnich Niemczech w okręgu Herford, w kraju związkowym Nadrenia Północna - Westfalia. Hiddenhausen jest miastem o powierzchni 23,87 km2 i liczbie mieszkańców wynoszącej 21 tys., powstałym w 1969 roku.
Pierwsze kontakty zostały nawiązane w latach osiemdziesiątych. Umowę o partnerstwie podpisano 13 marca 1991 r. w Hieddenhausen w Niemczech. Współpraca opiera się na wymianie grup dziecięco-młodzieżowych, oraz na wymianie kulturalnej. Oficjalna strona internetowa miasta: www.hiddenhausen.deHerb miasta partnerskiego SłonimSłonim - to miasto na Białorusi w obwodzie grodzieńskim nad Szczarą. Miasto liczy ok. 53 tys. mieszkańców. Pierwsza wzmianka o Słonimiu pochodzi z w XI w., a prawa miejskie Słonim otrzymał w 1500r.
Pierwsze kontakty nawiązano poprzez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. W marcu 1996 r. w Czechowicach - Dziedzicach zostało podpisane porozumienie o współpracy ze Słonimiem, które polega m.in. na wakacyjnej wymianie grup dzieci i młodzieży, jak również na utrzymywaniu kontaktów ze Związkiem Polaków na Białorusi. Oficjalna strona internetowa miasta: www.slonim.by
Herb miasta partnerskiego OrlovaOrlova - miasto położone w Republice Czeskiej na Śląsku Cieszyńskim, o powierzchni 35 km2 , ok. 10 km od granicy z Polską. Liczba mieszkańców to ok. 36 tys. Prawa miejskie Orlova otrzymała w 1922 r.
Kontakty partnerskie pomiędzy miastami nawiązano na początku lat dziewięćdziesiątych, a umowę o współpracy podpisano we wrześniu 2001 r. w Czechowicach - Dziedzicach. Partnerstwo miast, to m.in. współdziałanie z placówkami Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w Orlovej. Oficjalna strona internetowa miasta: www.mesto-orlova.cz


Herb miasta partnerskiego ŽilinaŽilina - miasto położone w północnej Słowacji, o powierzchni 80,03 km2. Liczba mieszkańców to ok. 86 tyś. Główny ośrodek regionu Doliny Wagu. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1208 roku, chociaż prawa miejskie siedziba ta otrzymała prawdopodobnie kilka lat przedtem. Rangę miasta królewskiego nadał jej Karol Robert w 1321 roku.
Kontakty partnerskie pomiędzy miastami nawiązano na początku 2008 r. Dnia 30 stycznia 2009 r.  w Republice Słowackiej podpisano umowę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej, celem wsparcia i rozwoju przyjaźni między tymi miastami, a także wsparcia europejskiego programu „Aktywni obywatele dla Europy”, partnerstwa w ramach wspólnych projektów, które będą zgodne z programami Unii Europejskiej i Euroregionu Beskidy w dziedzinach: administracji publicznej, szkolnictwa i sportu, kultury i turystyki. Oficjalna strona internetowa miasta: www.zilina.sk


Herb miasta partnerskiego ŁomżaŁomża - to miasto w północno - wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, nad rzeką Narew, o powierzchni 32,72 km2 i liczbie mieszkańców wynoszącej ok. 63,8 tys. Łomża posiada prawa miejskie od 1418 r.
Idea partnerstwa między Czechowicami - Dziedzicami a Łomżą zrodziła się podczas spotkania władz obu miast na posiedzeniu Związku Miast Polskich w październiku 1992 r. Rok później w marcu 1993 r. – podpisane zostało porozumienie o współpracy. Oficjalna strona internetowa miasta: www.lomza.pl
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL