Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow październik 2008 arrow Szkolenie FAS
Szkolenie FAS PDF Drukuj E-mail
wtorek, 28 październik 2008

W dniu 24 października br. w Urzędzie Miejskim w Czechowicach – Dziedzicach odbyło się szkolenie nt. „ FAS - Płodowy Zespół  Alkoholowy. Fakty i mity”. Szkolenie zostało zorganizowane przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Urzędzie Miejskim w ramach Jesiennej Szkoły Profilaktyki oraz ogólnopolskiej kampanii „Ciąża bez alkoholu”, a jego adresatami byli: pedagodzy, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy, socjalni, lekarze ginekolodzy oraz pielęgniarki i położne. 

Szkolenie zostało skierowane głównie do tych grup zawodowych, które  w czasie wykonywania swojej pracy spotykają się z kobietami w ciąży, z kobietami, które mogą zostać potencjalnymi matkami oraz z dziećmi    z syndromem FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy).

Bardzo cieszymy się, że szkolenie cieszyło się tak ogromnym zainteresowaniem. Tym bardziej, że było to pierwsze szkolenie o takiej tematyce na terenie gminy. Na zaproszenie odpowiedzieli nauczyciele i pedagodzy szkolni, była też grupa pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej i Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej oraz pracownik Izby Wytrzeźwień. Pozytywnym zaskoczeniem było dla nas, że w szkoleniu bardzo licznie uczestniczyły pielęgniarki i położne. W wykładzie uczestniczyły 44 osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w pewnym momencie musieliśmy zamknąć listę osób chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu. To wskazuje na dużą potrzebę społeczną zdobywania wiedzy na temat FAS i związanych z nim zaburzeń oraz na temat szkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. To wyznacza nam kierunki pracy na przyszłość, dlatego w następnych latach będziemy kontynuowali szkolenia o podobnej tematyce. Szkolenie zostało przeprowadzone przez Panią Danutę Hryniewicz, która jest psychologiem, pedagogiem oraz trenerem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Jednak przede wszystkim prowadząca szkolenie posiada  wieloletnie doświadczenie w terapii dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania, w tym dzieci z zespołem FAS oraz w zakresie socjoterapii.

Szkolenie zostało otwarte przez Zastępcę Burmistrza – Macieja Kołoczka, który powitał uczestników Pan Burmistrz udzielił poparcia dla tego typu działalności edukacyjnej i wyraził nadzieję, że kampania będzie kontynuowana w następnych latach. Następnie głos zabrała pani Danuta Hryniewicz, która na wstępie przedstawiła słuchaczom wyniki badań opracowanych na zlecenie PARPA, z których wynika, że 33% kobiet w czasie ciąży piło alkohol. Wiele spośród kobiet pijących alkohol w czasie ciąży piło pomimo wiedzy o szkodliwych skutkach spożywania alkoholu w ciąży. Tymczasem każdy alkohol, niezależnie czy jest to czerwone wino, czy szklaneczka piwa , to alkohol etylowy, który przenika przez łożysko do organizmu dziecka. W czasie ciąży dziecko odżywia się tym, co je jego mama. Alkohol ma zgubny wpływ na zdrowie dziecka w czasie trwania całej ciąży i nawet alkohol wypijany sporadycznie i w małych ilościach może spowodować uszkodzenia tych obszarów mózgu dziecka, które właśnie się rozwijają. Natomiast większe dawki alkoholu mogą doprowadzić do deformacji fizycznych u dziecka i wystąpienia pełnoobjawowego syndromu FAS.

Objawy FAS to :

-     charakterystyczne zmiany dysmorficzne (zniekształcona twarz: szeroko rozstawione oczy, zadarty nos,  mała słabo rozwinięta żuchwa, płaska środkowa część twarzy, duże lub zdeformowane uszy, krótka szyja)

-     słaba koordynacja wzrokowo- ruchowa

-     niska waga urodzeniowa

-     mała głowa w stosunku do wieku

-     niski wzrost i waga

-     opóźniony rozwój psychiczny( zaburzenia w sferze emocjonalnej i społecznej)

-     trudności w uczeniu się

FAS nie jest chorobą genetyczną. Jedną – jedyną przyczyną występowania FAS jest spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży! 


ZDJĘCIA

< Poprzedni   Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL