Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow O GMINIE arrow Promotio Urbis
Promotio Urbis PDF Drukuj E-mail
Nagroda Promotio Urbis została ustanowiona przez Radę Miejską uchwałą nr XXVI/150/96 z dnia 14 maja 1996 r., (z późniejszymi poprawkami uchwała nr XI/82/99 z dnia 25 maja 1999 r.) a inicjatorem jej powstania była Komisja Kultury i Sportu. Nagroda składa się z części finansowej, corocznie określanej przez burmistrza, z pamiątkowej statuetki, dyplomu lub listu gratulacyjnego, a celem nagrody jest promocja Czechowic-Dziedzic. Przyznawana jest co roku w czasie obchodów Dni Czechowic-Dziedzic.

Awers plakiety nagrody Promotio UrbisAutorem projektu medalu – plakiety jest Bronisław Krzysztof – wybitny artysta – rzeźbiarz i medalier z Bielska-Białej. Plakieta stanowi wyobrażenie otwartej księgi – symbolu nauki i kultury, przy czym liście laurowe w piórze na awersie wnoszą element sportu. Rysunek rewersu, będący parafrazą „Wzorca Witruwiusza”, wykonanego przez Leonarda da Vinci, pokazuje doskonałość i piękno budowy ciała ludzkiego, harmonie i jedność pomiędzy kobieta i mężczyzną, daje poczucie sensu istnienia. W mistrzowski sposób nawiązuje do filozoficznego i mistycznego znaku – pentagramu, będącego symbolem najwyższego Boga, Wszechświata oraz wiedzy, mądrości i cnoty. Całość nawiązuje również do zasady „złotego podziału”, którą spełnia ciało ludzkie, a wg Platona jest kanonem piękna, rozkładem proporcji w świecie przyrody oraz kluczem do Wszechświata, a przynajmniej wyjaśnieniem jego budowy.

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą: Burmistrz, Komisje Rady Miejskiej oraz Stowarzyszenia i inne organizacje społeczne i gospodarcze działające na terenie gminy Czechowice-Dziedzice.
Rewers plakiety nagrody Promotio Urbis

Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice jest formą wyróżnienia i uhonorowania najwybitniejszych osób związanych z Gminą Czechowice-Dziedzice. Przyznawana jest animatorom życia kulturalnego, naukowego, sportowego, społecznego - osobom wyróżniającym się w swojej pracy i pasji. Do nagrody mogą także pretendować stowarzyszenia, ugrupowania, zespoły osób, które wyróżniają się w swej działalności na rzecz społeczności naszej gminy. Nagroda może być indywidualna, bądź zbiorowa, może być przyznawana osobie fizycznej bądź osobie prawnej.


Laureaci Promotio Urbis
Czechowice-Dziedzice Anno Domini


* Józef Grabowski - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 1997 w dziedzinie kultury - rozsławił czechowickie kino „Świt”. Pod jego kierownictwem kino, trzy lata z rzędu biło rekordy frekwencji, kino „Świt" było również dwukrotnie laureatem „Złotego Progu” - prestiżowej nagrody dla najlepiej działającego kina w kraju.

* Marek Dopierała - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 1997 w dziedzinie sportu. Kajakarz - karierę sportową rozpoczął w czechowickim Klubie Sportowym „Górnik” - uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu - najbardziej utytułowany sportowiec naszego miasta.

* Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 1998 r. w dziedzinie nauki - grupa miłośników regionalnej historii. Towarzystwo zajęło się ocalaniem pamiątek przeszłości, kultywowaniem tradycji naszego regionu, uczy miłości i patriotyzmu. Przy Towarzystwie powstała Izba Regionalna. Towarzystwo może również poszczycić się licznymi publikacjami na temat historii miasta i gminy.

* Klub Sportowy „Górnik” Czechowice-Dziedzice
- Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 1998 r. w dziedzinie sportu. Kuźnia sportowych talentów, przede wszystkim kajakarzy. Wychowankowie „Górnika” startowali w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, Moskwie, Seulu.

* Grażyna Krzanowska - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 1998 r. w dziedzinie kultury - kompozytorka, animatorka życia muzycznego w naszym mieście, z jej inicjatywy co roku organizowane są Muzyczne Spotkania Młodych „Alkagran”, założycielka małej Akademii Muzyki - prywatnej placówki artystycznej kształcącej dzieci i młodzież.

* Bogusław Tyl - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 1999 r. - trener i opiekun młodych judoków, najpierw w MOSiR, później w MKS a obecnie KS Judo w Czechowicach-Dziedzicach. W krótkim czasie osiągnął niebywałe sukcesy, a jego podopieczni zaczęli zajmować czołowe miejsca na tatami zarówno w kraju jak i za granicą. Do roku 1999 zawodnicy MKS, trenowani przez laureata nagrody zdobyli w mistrzostwach Polski 24 medale.

* W roku 2000 Komisja Konkursowa nie przyznała głównej nagrody, pamiątkowymi dyplomami uhonorowani zostali nominowani do nagrody: Erwin Woźniak - przewodniczący Towarzystwa Czechowic-Dziedzic za całokształt działalności w dziedzinie kultury i nauki oraz Ewa Jonkisz, Ewa Wiewióra i Jerzy Rybitwa - nauczyciele z ZSTiL za promowanie wizerunku miasta i szkoły w społecznościach lokalnych państw Unii Europejskiej

* Leszek Urbańczyk
– Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2001 - pod jego batutą grały dwa zespoły muzyczne: Orkiestra Dęta KWK „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach i Big-Band w Zespole Szkół „Silesia". Kierownik, dyrygent, a przede wszystkim aranżer kładący szczególny nacisk na rozwój repertuaru i jakość brzmienia dwóch swoich orkiestr. Oba zespoły miały na swoim koncie wiele osiągnięć w przeglądach i festiwalach muzycznych.

* Chór mieszany im. Stanisława Moniuszki - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2002. Chór uhonorowany został cennym wyróżnieniem za promowanie naszego miasta w kraju i poza granicami. Idea powstania chóru zrodziła się w 1955 roku. W czasie kilkudziesięciu lat działalności chór zdobywał liczne nagrody, wyróżnienia, brał udział w festiwalach krajowych i międzynarodowych, a co najważniejsze - zawsze można liczyć na śpiewaków w czasie wszystkich ważnych uroczystości w naszym mieście zarówno państwowych jak i kościelnych.

W latach 2003 i 2004 nagrody nie przyznano.


*Józef Wrzoł - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2005. Komisja zwróciła uwagę na działalność Józefa Wrzoła na rzecz lokalnej społeczności, na jego codzienną sumienną i rzetelną pracę, na jego wkład w krzewienie miłości małych ojczyzn, na działalność publicystyczną i literacką.

* Zespół Gest – Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2005 za wieloletnią już promocję miasta. Gest wytańczył dla Czechowic-Dziedzic wiele nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych i cały czas utrzymuje wysoki poziom artystyczny swych występów. W roku 2009 zakończył swoją działalność.

W roku 2006 nagrody nie przyznano.


* Lucyna Apryjas - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2007 założycielka, choreograf, trener i kierownik zespołu tanecznego „GEST” jednego z najbardziej liczących się młodzieżowych zespołów tanecznych w Polsce. Laureatka nagrody wpaja młodym tancerzom miłość do tańca, ale i samodyscyplinę, bez której zespół nie osiągnąłby sukcesów. Dzięki jej pracy przekładającej się na sukcesy zespołu „GEST”, Czechowice-Dziedzice są postrzegane jako roztańczone miasto, a młode tancerki są najlepszymi ambasadorami naszej miejscowości.

* Piotr Beczała
- Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2007. Jeden z najlepszych tenorów lirycznych na świecie, koncertuje na najważniejszych scenach świata. Mimo odnoszonych sukcesów w Europie i w świecie, nie zerwał kontaktów z rodzinnym miastem. Od 1997 r. związany jest z Operą w Zurychu, a od 2000 r. zdobywa kolejne sceny światowe: Covent Garden w Londynie, Opera Bastille w Paryżu, La Scala w Mediolanie, Staatsoper w Monachium, Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Szeroko komentowane sukcesy artystyczne czechowiczanina niewątpliwie przyczyniają się do promocji naszego miasta.

* Katarzyna Piłocik - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2007 – zawodniczka Miejskiego Klubu Sportowego – sekcja judo. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek w Budapeszcie i srebrna medalista mistrzostw Europy juniorek w Sofii.

* Zespół Liceów Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2008 za wieloletnią promocję w regionie poprzez przyciąganie do miasta utalentowanej młodzieży, kształtuje w absolwentach, zarówno mieszkających w Czechowicach-Dziedzicach, jak i innych miejscach w kraju i świecie, silne poczucie identyfikacji ze swoją szkołą i miastem. Promuje miasto w kraju i za granicą poprzez organizację dni seminaryjnych i innych zajęć dla uczniów, prowadzonych przez zaproszonych gości, wybitne postacie świata nauki, kultury, polityki.
 
* Sławomir Rumiak - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2009 za twórczość, głównie fotograficzną, która zyskała duże uznanie na świecie. Laureat publikował swe prace  w magazynach branżowych we Francji oraz Japonii. Od początku kariery artystycznej podkreśla swój związek z Czechowicami-Dziedzicami. Jednym z jego projektów artystycznych była spektakularna podróż z Czechowic-Dziedzic na prestiżowe Biennale w Wenecji z kopią znajdującego się w ogrodach weneckich Narodowego Pawilonu Polskiego.  Sławomir Rumiak  promuje Czechowice-Dziedzice na polu kultury, otrzymuje  najwyższe wyróżnienia  i nagrody w tym Marszałka  Woj. Śląskiego. Jest również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2008.
 
* Grażyna Krzanowska - Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2010. Kompozytorka i pedagog.  W roku 2005 została odznaczona  przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi a w 2009 r.  otrzymała odznaczenie Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Założycielka Małej Akademii Muzyki. Organizatorka imprez muzycznych, w tym  Jesiennego Festiwalu Muzycznego Alkagran, wyróżniającego miasto na arenie kulturalnej. Grażyna Krzanowska była już laureatką nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice (A.D. 1998), jednak burmistrz postanowił uhonorować ją po raz drugi, bowiem jest to wyjątkowa okazja do podziękowania za wieloletnią pracę, która nie zakończyła się  wraz z otrzymaniem nagrody 12 lat temu. Wszak ideą nagrody jest promowanie miasta poprzez ludzi, którzy działają w Czechowicach-Dziedzicach i nie poprzestają w swoich staraniach, by miasto cieszyło się dobrym wizerunkiem.
 
* Roman Dzida -  Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2011. Wybitny himalaista i zdobywca Korony Ziemi, wyjścia na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów skompletował w 2011 r, zdobywając Mt Vinson - najwyższy szczyt Antarktydy. Osiągnięcia wspinaczkowe Romana Dzidy to Aconcagua (6962 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Ameryki Południowej zdobyty 23.02.2003 r.; Mont Blanc (4807 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Europy zdobyty 23.07.2003 r.; Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Afryki zdobyty 15.01.2004 r.; McKinley (6196 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Ameryki Północnej zdobyty 13.06.2004 r.; Mount Everest (8848 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Azji i Świata zdobyty 16.05.2007 r.; Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Australii kontynentalnej zdobyty 04.12.2007 r.; Elbrus (5643 m n.p.m.) - obok Mont Blanc uważany (zaliczany przez niektórych do kontynentu europejskiego) za najwyższy szczyt Europy zdobyty 24.08.2009 r.; Mount Vinson (4892 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Antarktydy zdobyty 04.01.2011 r.; Piramida Carstensz (4884 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Australii i Oceanii zdobyty 09.12.2011 r.
 
* Barbara Bielaczyc – laureatka nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice Anno Domini 2012. Sopranistka, organizatorka i animatorka życia muzycznego, reżyser i pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach Świder. Od lat zajmuje się propagowaniem muzyki poważnej w regionie, organizuje koncerty, wystawiając i reżyserując opery oraz kształcąc  wokalnie i aktorsko uzdolnioną młodzież. Dzięki  determinacji, talentowi i pasji pani Barbarze Bielaczyc udało się rozbudzić w Czechowicach-Dziedzicach ducha śpiewu. Założyła Teatr Muzyczny MOVIMENTO i sprawiła, że występujący w nim młodzi ludzie na co dzień poczuli jej magię opery.  Wyreżyserowała liczne spektakle teatralne i operowe, takie jak „Rinaldo” G. F. Haendla, „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta, „Rita” G. Donizettiego”, „Bastien i Bastienne” W. A Mozarta, „Kiss me Kate”  C. Portera, „West side story” L. Bernsteina, „Nędza uszczęśliwiona”  M. Kamieńskiego, „Orfeusz w piekle” J. Offenbacha, „Sen nocy letniej” , W. Szekspira czy „Zielony Gil” Tirso di Moliny. Jako reżyser i śpiewaczka współpracuje od lat z agencją artystyczną Arte Creatura oraz z zespołem Ensemble de la cour pod kierownictwem Arkadiusza Krupy. Współpraca ta umożliwia jej wypromowanie w świecie muzycznym adeptów z Czechowic-Dziedzic, których obsadza w reżyserowanych przez siebie spektaklach oraz daje im szansę współpracy z dojrzałymi artystami, których również zaprasza do występów w Czechowicach-Dziedzicach.
 
 
 
 
 

A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL