Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow wrzesień 2010 arrow Spotkanie na wysokim szczeblu
Spotkanie na wysokim szczeblu PDF Drukuj E-mail
czwartek, 30 wrzesień 2010

24 września br. w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach

Burmistrz Marian Błachut spotkał się z Sekretarzem Stanu Ministerstwa Skarbu Państwa Janem Burym.

W spotkaniu wziął również udział wicestarosta bielski Mirosław Szemla.

Rozmawiano m. in. o budowie i planach rozwoju Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. oraz o planach przejęcia przez Gminę majątku RPWiK na jej terenie. Pierwsza inwestycja ma mieć bardzo duży wpływ na rozwój naszego miasta, druga zapewni większą samodzielność Gminy w zaopatrzeniu mieszkańców w wodę oraz w zakresie kanalizacji.

 

Wiceminister Skarbu RP gościł w Czechowicach-Dziedzicach przy okazji wizyty w bielskim Parku Techniki Lotniczej.

Minister wspólnie z Burmistrzem wizytował tereny przyszłego Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o., które powstaje na terenie Czechowic-Dziedzic w sąsiedztwie bielskiego Parku, na północnych terenach miasta, pozyskanych przez Powiat od Skarbu Państwa. Gmina ma w tej inwestycji swoje udziały.

Minister ocenił Centrum jako inwestycję ciekawą i przyszłościową, a "czechowickie" plany lotnicze określił  jako "bardzo interesujące, słuszne i mające duże szanse dalszego rozwoju".

Wartość inwestycji to ponad 55 mln złotych, z czego około 38 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Wielkie nadzieje z inwestycją wiążą władze naszego miasta, które poważnie stawiają na rozwój przemysłu lotniczego. Dlatego czechowicki samorząd dokapitalizował Górnośląską Agencję Przekształceń Przedsiębiorstw kwotą 1,5 mln złotych.
- W każdej chwili możemy sprzedać nasze udziały, ale na razie nie ma takiej potrzeby ponieważ inwestycja ta może być zaczynem do dalszego rozwoju branży lotniczej, a my chcielibyśmy, żeby Czechowice-Dziedzice miały w tym swój udział - wyjaśnił Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. - Ta inwestycja pobudzi rynek pracy w Czechowicach-Dziedzicach i może dać nowe możliwości do współpracy dla innych przedsiębiorców - dodał.
Zdaniem burmistrza oczywiste jest, że  budowa Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego nie byłaby możliwa bez wcześniejszej inwestycji - Parku Lotniczego w Kaniowie na granicy z Czechowicami. Laboratoria Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego powstają dosłownie za płotem lotniska, a Bielski Park Technologiczny, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie, właściciel lotniska wraz hangarami i magazynami jest partnerem tej inwestycji.

 

Ponadto, Burmistrz rozmawiał z ministrem o planach przejęcia majątku RPWiK przez Gminę, w których realizacji - dokonując odpowiednich uregulowań prawnych - ministerstwo może Gminie wydatnie pomóc. Wiceminister Skarbu obiecał szybkie rozpatrzenie sprawy, tak, aby czechowickie plany nie napotkały przeszkód prawnych w ich realizacji.

Na spotkaniu nie mogło z oczywistych względów zabraknąć tematyki powodziowej. Minister obiecał rozważyć możliwość wprowadzenia prawnych uproszczeń w zakresie regulowania praw własności przez gminy, aby te mogły prościej i bardziej skutecznie prowadzić gospodarkę gruntami, w szczególności pod kątem ochrony przeciwpowodziowej.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL