Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow O GMINIE
NASZE MIASTO PDF Drukuj E-mail

Zapraszamy do Czechowic-Dziedzic

Zdjęcie Drogi Krajowej nr 1

Licząca 43 tysiące mieszkańców gmina Czechowice-Dziedzice, leży w południowej części województwa śląskiego, w powiecie bielskim. Zajmuje obszar 6656 ha i składa się z części miejskiej Czechowic-Dziedzic oraz sołectw Bronowa, Ligoty i Zabrzega.
Prawa miejskie nadano Czechowicom -Dziedzicom w 1950 r. (przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 1951 roku), ale historia miejscowości sięga wielu stuleci wstecz. Pierwsze wzmianki o obszarach, na których istnieje dzisiejsze miasto pochodzą z XV wieku. Przełomowym momentem w historii rolniczego, do połowy XIX wieku terenu, było zlokalizowanie w Dziedzicach stacji Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynada, biegnącej z Wiednia do Krakowa i Lwowa. Wokół linii kolejowej powstałej w 1855 r. zaczął rozwijać się przemysł - powstały liczne zakłady.

Krajobraz gminy Czechowic-DziedzicCzechowice-Dziedzice kojarzone głównie z ośrodkiem przemysłowym mają do zaoferowania wiele walorów krajobrazowych, a środowisko przyrodnicze gminy wyróżnia się niezwykłym bogactwem i różnorodnością. To zaliczona dyrektywą europejską Natura 2000 - „Dolina Górnej Wisły”, czy Rezerwat „Rotuz” z niezwykle rzadkimi gatunkami roślin (np. owadożerna rosiczka), w pobliżu rezerwatu przebiega Międzynarodowa Trasa Rowerowa Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń. Odcinek IVa - nizinny o długości 9,4 km. Przez malownicze zakątki gminy przebiegają również trzy lokalne trasy rowerowe – zielona „Dolina Wisły”, niebieska –„Dolina Podraj” i pomarańczowa – „Dolina Iłownicy” - o łącznej długości 56 km.
Czechowice-Dziedzice posiadają kilka cennych zabytków architektonicznych, to m.in. późnobarokowy kościół parafialny pw. Św. Katarzyny, zespół pałacowo parkowy z początku XVIII w., to również zabudowa miejska – dworzec kolejowy, czy kolonia domów robotniczych z początku wieku XX.
Kulturą, sportem i rekreacją w Czechowicach-Dziedzicach prężnie zajmują się gminne jednostki: Miejski Dom Kultury, wraz z kinem Świt, Miejska Biblioteka Publiczna w ramach, której funkcjonuje również galeria „Ex Libris”, czy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ze stadionem, lodowiskiem, kąpieliskiem miejskim.

A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL