header image
Start arrow NASZE MIASTO
NASZE MIASTO PDF Drukuj
czwartek, 31 maj 2007
Zapraszamy do Czechowic-Dziedzic

Licząca 43 tysiące mieszkańców gmina Czechowice-Dziedzice, leży w południowej części województwa śląskiego, w powiecie bielskim. Zajmuje obszar 6656 ha i składa się z części miejskiej Czechowic-Dziedzic oraz sołectw Bronowa, Ligoty i Zabrzega.
Prawa miejskie nadano Czechowicom -Dziedzicom w 1950 r., ale historia miejscowości sięga wielu stuleci wstecz. Pierwsze wzmianki o obszarach, na których istnieje dzisiejsze miasto pochodzą z XV wieku. Przełomowym momentem w historii rolniczego, do połowy XIX wieku terenu, było zlokalizowanie w Dziedzicach stacji Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynada, biegnącej z Wiednia do Krakowa i Lwowa. Wokół linii kolejowej powstałej w 1855 r. zaczął rozwijać się przemysł- powstały liczne zakłady.
Czechowice-Dziedzice kojarzone głównie z ośrodkiem przemysłowym mają do zaoferowania wiele walorów krajobrazowych, a środowisko przyrodnicze gminy wyróżnia się niezwykłym bogactwem i różnorodnością. To zaliczona dyrektywą europejską Natura 2000 - „Dolina Górnej Wisły”, czy Rezerwat „Rotuz” z niezwykle rzadkimi gatunkami roślin (np. owadożerna rosiczka), w pobliżu rezerwatu przebiega Międzynarodowa Trasa Rowerowa Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń. Odcinek IVa - nizinny o długości 9,4 km. Przez malownicze zakątki gminy przebiegają również trzy lokalne trasy rowerowe – zielona „Dolina Wisły”, niebieska –„Dolina Podraj” i pomarańczowa – „Dolina Iłownicy”- o łącznej długości 56 km.
Czechowice-Dziedzice posiadają kilka cennych zabytków architektonicznych, to m.in. późnobarokowy kościół parafialny pw. Św. Katarzyny, zespół pałacowo parkowy z początku XVIII w., to również zabudowa miejska – dworzec kolejowy, czy kolonia domów robotniczych z początku wieku XX.
Kulturą, sportem i rekreacją w Czechowicach-Dziedzicach prężnie zajmują się gminne jednostki: Miejski Dom Kultury, wraz z kinem Świt, Miejska Bibliotek Publiczna w ramach, której funkcjonuje również galeria „Ex Libris”, czy Miejski Ośrodek Sporu i Rekreacji ze stadionem, lodowiskiem, kąpieliskiem miejskim.
Zegar
Dzisiaj jest ..
23 sierpnia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Róża
Do końca roku zostało 131 dni.
Gościmy
Aktualnie jest 4 gości online