header image
Start arrow ARTYKUŁY ARCHIWALNE arrow maj 2008 arrow Św. Andrzej Bobola  patron naszego miasta
Św. Andrzej Bobola  patron naszego miasta PDF Drukuj
piątek, 16 maj 2008
Dnia 16 maja Kościół katolicki  obchodzi pamiątkę męczeństwa św. Andrzeja Boboli., kanonizowanego w 1938 r., jako pierwszy święty polski XX wieku.
Św. Andrzej Bobola od blisko 9 lat jest patronem Czechowic-Dziedzic, warto przypomnieć jak otrzymaliśmy patrona, który opiekuje się miastem i jego mieszkańcami, którego relikwie znajdują się w kościele oo. Jezuitów pw. Św. Andrzeja Boboli, którego doczesne szczątki  wjechały na dziedzicki dworzec kolejowy  w czerwcu 1938 r., co wpłynęło znacząco na historię naszego miasta.

• 11 czerwca 1938 roku relikwie Andrzeja Boboli dotarły na ziemię cieszyńską i specjalny pociąg ze srebrnym sarkofagiem wjechał na dziedzicki dworzec kolejowy. Uroczystość była wielką manifestacją patriotyczno-religijną, której głównym organizatorem był ks. Jan Barabasz - dziekan i proboszcz parafii św. Katarzyny w Czechowicach.
 
• 12 czerwiec 1998 r. w parafii jezuickiej  ma być budowany kościół pw. Św. Józefa,  budowa zbiegła się z 50-tą rocznicą kanonizacji św. Andrzeja Boboli, wtedy właśnie powstała myśl, aby patronem nowego kościoła został św. Andrzej Bobola.
• 23  lutego 1999 r. na sesji Rady Miejskiej  grupa radnych ( J. Berger, W. Macura, S. Wojciech, A. Beczała, K. Bielas, J. Sosna, S. Czyż, M. Kwaśny) wyszła z inicjatywą uchwałodawczą, by ustanowić św. Andrzeja Bobolę patronem Czechowic-Dziedzic. Po przedstawieniu pozytywnych opinii komisji stałych RM, projekt uchwały został poddany pod głosowanie (Uchwała nr VII/146/99).
• 15 marca 1999 r. Stanisław Wojciech ówczesny przewodniczący RM w imieniu radnych wystosował list do księdza Biskupa Ordynariusza Tadeusza Rakoczego, z prośba o zezwolenie na wykonanie uchwały RM w Czechowicach-Dziedzicach.
• 21 września 1999 r. do Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach przyszła odpowiedź z Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów Świętych: „ Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Tadeusz Rakoczy Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, kierując się życzeniami społeczeństwa, a także zgodą samych władz miejskich, zgodnie z prawem zatwierdził wybór świętego Andrzeja, kapłana i męczennika na Patrona wobec Boga dla miasta Czechowice-Dziedzice.
• 14 listopada 1999 r. po 61 latach, 5 miesiącach i 3 dniach, które minęło od pierwszej wizyty doczesnych szczątków świętego na dziedzickiej ziemi św. Andrzej Bobola został ogłoszony patronem miasta.

Celebra nadania miastu patrona miała miejsce w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w dniu 14 listopada 1999 r. i odprawił ją ks. Biskup Ordynariusz Tadeusz Rakoczy w asyście ówczesnego  dziekana  ks. Emila Dyrdy  oraz   duchownych czechowickich parafii. W mszy św. licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta, władze miasta, starostwa, senatorowie i posłowie RP. Reprezentanci czechowickich zakładów pracy wystawili poczty sztandarowe. Z okazji  uroczystej celebry ofiarowane zostały liczne dary; od władz miasta – skrzynka na komunikanty, od KWK „Silesia” – rzeźba św. Andrzeja Boboli wykonana w węglu, od Walcowni Metali „Dziedzice” – dzwonki, od Rafinerii Czechowice S.A. – kielich, od kolejarzy – kadzidła, od Śląskiej Fabryki Kabli -  obraz, od harcerzy – dzwon, od przedstawicieli powiatu bielskiego – ampułki, od rolników – bochen chleba.

W dwa lata od ustanowienia św. Andrzeja Boboli patronem Czechowic-Dziedzic,  z okazji 50- lecia  nadania Czechowicom-Dziedzicom praw miejskich,   dnia 26 czerwca 2001 r. Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach ustanowiła herb i flagę  naszego miasta.  W tarczy błękitnej półorzeł złoty oraz postać Św. Andrzeja Boboli w szacie czarnej.

< Poprzedni   Następny >
Zegar
Dzisiaj jest ..
24 maja 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Joanna, Zuzanna
Do końca roku zostało 222 dni.
Gościmy
Aktualnie jest 1 gość online