header image
Start arrow NASZE MIASTO arrow WALORY KRAJOBRAZOWE arrow pomniki przyrody
POMNIKI PRZYRODY PDF Drukuj
czwartek, 31 maj 2007

Pomniki przyrody gminy Czechowice-Dziedzice

Pomnikami przyrody, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami np. okazałe sędziwe drzewa, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.
Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice znajduje się 9 pomników przyrody, w tym 8 drzew pojedynczych i 1 aleja złożona z lip drobnolistnych, które z uwagi na swoje położenie i sędziwy wiek warto zobaczyć.

Dąb szypułkowy położony przy ul. M. Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach na wysokości ogrodzenia probostwa parafii św. Katarzyny popularnie zwany Bartkiem , o wymiarach: obwód pnia 525 cm, wysokość 24 m. Jest to najstarszy pomnik przyrody , biorąc pod uwagę rok objęcia ochroną. Drzewo to chronione jest od roku 1954.

Aleja lip drobnolistnych położona przy ul. M. Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach, tuż obok pomnika „Bartka”, niegdyś wyznaczała drogę do kościoła św. Katarzyny. Aleja złożona jest z lip, które podobnie jak lipy rosnące przy Pałacu Kotulińskich, były cięte w kandelabry, stąd też popularna ich nazwa lipy kandelabrowe.

Dąb szypułkowy rosnący przy ul. J. Słowackiego w Czechowicach-Dziedzicach na wysokości bloku nr 27 Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej , o wymiarach: obwód 370 cm, wysokość 21 m. Jak na typowo miejskie siedlisko, drzewo to jest w bardzo dobrej kondycji biologicznej.

Dąb szypułkowy rosnący przy ul. Miarki 16 w Czechowicach-Dziedzicach o wymiarach: obwód 365 cm, wysokość 20 m, posiada piękną rozłożystą koronę i również jest w bardzo dobrej kondycji biologicznej.

Dąb szypułkowy rosnący przy ul. Ochodzkiej w Ligocie, odległości 65m od mostu na Iłownicy , o wymiarach 520cm i wysokości 23m.

Lipa drobnolistna rosnąca przy ul. Burzej w Ligocie, o obwodzie 330 cm i o wysokości 25 m, o bardzo malowniczej i rozłożystej koronie, rozpiętości konarów sięga 20m.

Dąb szypułkowy rosnący na terenie cmentarza Parafii Opatrzności Bożej w Ligocie, o obwodzie 510 cm i wysokości 22m, drzewo to mimo znacznego ubytku w pniu głównym posiada bardzo duże walory krajobrazowe.

Dąb szypułkowy rosnący w zbiegu ul. Dworskiej i ul. Woleńskiej w Ligocie o obwodzie 540 cm i wysokości 28 m, to nasz najwyższy pomnik przyrody.

Dąb szypułkowy rosnący przy ul. Pańskiej w Ligocie w skarpie cieku wodnego Młynówki, o obwodzie 430 m i wysokości 23 m.

Zegar
Dzisiaj jest ..
17 września 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Franciszek, Justyna
Do końca roku zostało 106 dni.
Gościmy
Aktualnie jest 5 gości online