header image
Start arrow NASZE MIASTO arrow MIASTA PARTNERSKIE
MIASTA PARTNERSKIE PDF Drukuj
czwartek, 31 maj 2007

Współpraca z miastami partnerskimi polega na wymianie doświadczeń w różnych dziedzinach życia i pracy samorządów, oraz na nawiązywaniu kontaktów sprzyjających społecznościom lokalnym współpracujących regionów. Szczególnie przejawia się to na niwie sportowej i kulturalnej.

 

Herb Hiddenhausen
Hiddenhausen - to miasto w północno-zachodnich Niemczech w okręgu Herford, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Hiddenhausen jest miastem o powierzchni 23,87 km2 i liczbie mieszkańców wynoszącej 21 tys., powstałym w 1969 roku.
Pierwsze kontakty zostały nawiązane w latach osiemdziesiątych. Umowę o partnerstwie podpisano 13 marca 1991 r. w Hieddenhausen w Niemczech. Współpraca opiera się na wymianie grup dziecięco-młodzieżowych, oraz na wymianie kulturalnej.
Herb SłonimiaSłonim - to miasto na Białorusi w obwodzie grodzieńskim nad Szczarą. Miasto liczy ok. 53 tys. mieszkańców. Pierwsza wzmianka o Słonimiu pochodzi z w XI w., a prawa miejskie Słonim otrzymał w 1500r.
Pierwsze kontakty nawiązano poprzez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. W marcu 1996 r. w Czechowicach - Dziedzicach zostało podpisane porozumienie o współpracy ze Słonimiem, które polega m.in. na wakacyjnej wymianie grup dzieci i młodzieży, jak również na utrzymywaniu kontaktów ze Związkiem Polaków na Białorusi.
Herb OrlovejOrlova - miasto położone w Republice Czeskiej na Śląsku Cieszyńskim, o powierzchni 35 km2 , ok. 10 km od granicy z Polską. Liczba mieszkańców to ok. 36 tys. Prawa miejskie Orlova otrzymała w 1922 r.
Kontakty partnerskie pomiędzy miastami nawiązano na początku lat dziewięćdziesiątych, a umowę o współpracy podpisano we wrześniu 2001 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Partnerstwo miast, to m.in. współdziałanie z placówkami Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Orlovej.

 

 

 

Herb ŁomżyŁomża - to miasto w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, nad rzeką Narew, o powierzchni 32,72 km2 i liczbie mieszkańców wynoszącej ok. 63,8 tys. Łomża posiada prawa miejskie od 1418 r.
Idea partnerstwa między Czechowicami-Dziedzicami a Łomżą zrodziła się podczas spotkania władz obu miast na posiedzeniu Związku Miast Polskich w październiku 1992 r. Rok później w marcu 1993 r. – podpisane zostało porozumienie o współpracy.

 

 

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 08 sierpień 2008 )
Zegar
Dzisiaj jest ..
17 września 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Franciszek, Justyna
Do końca roku zostało 106 dni.
Gościmy
Aktualnie jest 3 gości online